Հայաստանի փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանը նախօրեի երեկոյան Թեհրանում բանակցություններ է վարել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանի հետ։ Նրանք քննարկել են երկկողմ եւ տարածաշրջանային հարցեր, տեղեկացրել է Mehr գործակալությունը։
Սաֆարյանը բարձր է գնահատել Իրանի սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշումը տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության եւ միջազգային սահմանների անփոփոխելիության նկատմամբ։
Մեկնաբանելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարի վերջերս Հայաստան կատարած այցը եւ Կապանում ԻԻՀ-ի գլխավոր հյուպատոսության բացումը՝ Սաֆարյանն այդ իրադարձություններն անվանել է բեկումնային պահ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների համար։
Նշելով Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման առկա պոտենցիալը՝ փոխնախարարն ընդգծել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վերահսկողության եւ դրանց իրականացման ջանքերի անհրաժեշտությունը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարն, իր հերթին, գոհունակություն է հայտնել բարեկամական երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման առիթով։
Նա նաեւ Կապանում ԻԻՀ-ի գլխավոր հյուպատոսության բացումը գնահատել է որպես գործնական եւ կարեւոր քայլ ապրանքաշրջանառության ծավալի ավելացման եւ տնտեսական կապերի զարգացման համար։

Замминистра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян накануне вечером в Тегеране провел переговоры с главой МИД Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом, обсудив с ним двусторонние и региональные вопросы, сообщает агентство Mehr.
Сафарян высоко оценил принципиальную и конструктивную позицию Ирана относительно суверенитета стран региона и неизменности международных границ.
Комментируя недавний визит главы МИД Ирана в Армению и открытия генерального консульства ИРИ в Капане, Сафарян назвал эти события поворотным моментом для отношений между двумя странами.
Указав на имеющийся потенциал для расширения двусторонних экономических отношений между Ираном и Арменией, замминистра подчеркнул необходимость контроля за выполнением достигнутых договоренностей и усилий для их реализации.
В свою очередь глава МИД Ирана выразил удовлетворение по поводу развития отношений между двумя дружественными странами.
Он также расценил открытие генконсульства ИРИ в Капане как практический и важный шаг для увеличения объема товарооборота и развития экономических связей.