Հայաստանի փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանը նախօրեի երեկոյան Թեհրանում բանակցություններ է վարել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանի հետ։ Նրանք քննարկել են երկկողմ եւ տարածաշրջանային հարցեր, տեղեկացրել է Mehr գործակալությունը։
Սաֆարյանը բարձր է գնահատել Իրանի սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշումը տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության եւ միջազգային սահմանների անփոփոխելիության նկատմամբ։
Մեկնաբանելով Իրանի արտաքին գործերի նախարարի վերջերս Հայաստան կատարած այցը եւ Կապանում ԻԻՀ-ի գլխավոր հյուպատոսության բացումը՝ Սաֆարյանն այդ իրադարձություններն անվանել է բեկումնային պահ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների համար։
Նշելով Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման առկա պոտենցիալը՝ փոխնախարարն ընդգծել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վերահսկողության եւ դրանց իրականացման ջանքերի անհրաժեշտությունը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարն, իր հերթին, գոհունակություն է հայտնել բարեկամական երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման առիթով։
Նա նաեւ Կապանում ԻԻՀ-ի գլխավոր հյուպատոսության բացումը գնահատել է որպես գործնական եւ կարեւոր քայլ ապրանքաշրջանառության ծավալի ավելացման եւ տնտեսական կապերի զարգացման համար։

Armenian Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan appreciated Iran's principled and constructive positions regarding the sovereignty of countries in the region and the immutability of international borders, Mehr reported.
Safaryan, who is in Tehran, met with Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian on Sunday evening.
Referring to the recent visit of the Iranian foreign minister to Armenia and the recent opening of the consulate general of Iran in Kapan, Armenia, Safaryan called this action a great development and a turning point in the process of expanding relations between the two countries.
Pointing to the capacities and infrastructures available to expand bilateral economic relations between Iran and Armenia, he emphasized the need to follow up and make efforts to implement the agreements that have been made.
Amir-Abdollahian, for his part, expressed satisfaction with the growing relations between the two friendly and neighboring countries.
He also considered the opening of the consulate general of Iran in Kapan as a practical and important step for the two countries to increase trade exchanges and move towards achieving a favorable perspective in economic relations.