Հագուստի ամերիկյան եւ եվրոպական որոշ մանրածախ ցանցեր խնդրել են Բանգլադեշի մատակարարներին դադարեցնել արտադրությունը կամ հետաձգել ապրանքի մատակարարումը, ինչի հետեւանքով հագուստը սկսել է կուտակվել երկրի պահեստներում, տեղեկացրել է Financial Times թերթը։
Բանգլադեշի՝ Չինաստանից հետո աշխարհում հագուստի ամենամեծ ներմուծող երկրի արտադրողները եւ կառավարական պաշտոնյաները տեղեկացրել են, որ  որոշ բրենդներ դադարեցրել են պատվերները կամ խնդրել հետաձգել մատակարարումները երեք ամսով։
Ճյուղի ներկայացուցիչների խոսքով՝ հագուստի պատվերները եւ արտադրությունը դանդաղել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ մտցնելու եւ ամբողջ աշխարհում գնաճի ու տոկոսադրույքների վրա ՌԴ-ի ու Ուկրաինայի միջեւ հակամարտության ազդեցության հետ կապված, գրել է պարբերականը։ Պատվերների դանդաղումների պատճառով հագուստի համար կտոր գնող ֆաբրիկաները հայտնվել են լուրջ ճգնաժամի մեջ։
Բանգլադեշում շատ հագուստ արտադրողներ տուժում են նաեւ էլեկտրաէներգիայի խափանումներից, որոնք տեղի են ունենում երկրում ներմուծվող գազի գների բարձրացման հետեւանքով, նշվել է հոդվածում։

Некоторые американские и европейские розничные сети одежды попросили поставщиков из Бангладеш приостановить производство или отсрочить поставки товара, в результате чего одежда стала скапливаться на складах страны, сообщает газета Financial Times.
Как рассказывают производители и правительственные чиновники из Бангладеш, крупнейшей в мире страны-импортера одежды после Китая, некоторые бренды замедлили заказы или попросили об отсрочке поставок до трех месяцев.
По словам представителей отрасли, заказы и производство одежды замедлилось в связи с введением санкций против России и влияния конфликта между РФ и Украиной на инфляцию и процентные ставки во всем мире, пишет издание. В результате задержек заказов фабрики, закупившие ткань для изготовления одежды, теперь оказались в серьезном кризисе.
Многие производители одежды в Бангладеш также страдают из-за перебоев электроэнергии, которые происходят в результате повышения цен на импортный газ в стране, уточняется в статье.