Հագուստի ամերիկյան եւ եվրոպական որոշ մանրածախ ցանցեր խնդրել են Բանգլադեշի մատակարարներին դադարեցնել արտադրությունը կամ հետաձգել ապրանքի մատակարարումը, ինչի հետեւանքով հագուստը սկսել է կուտակվել երկրի պահեստներում, տեղեկացրել է Financial Times թերթը։
Բանգլադեշի՝ Չինաստանից հետո աշխարհում հագուստի ամենամեծ ներմուծող երկրի արտադրողները եւ կառավարական պաշտոնյաները տեղեկացրել են, որ  որոշ բրենդներ դադարեցրել են պատվերները կամ խնդրել հետաձգել մատակարարումները երեք ամսով։
Ճյուղի ներկայացուցիչների խոսքով՝ հագուստի պատվերները եւ արտադրությունը դանդաղել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ մտցնելու եւ ամբողջ աշխարհում գնաճի ու տոկոսադրույքների վրա ՌԴ-ի ու Ուկրաինայի միջեւ հակամարտության ազդեցության հետ կապված, գրել է պարբերականը։ Պատվերների դանդաղումների պատճառով հագուստի համար կտոր գնող ֆաբրիկաները հայտնվել են լուրջ ճգնաժամի մեջ։
Բանգլադեշում շատ հագուստ արտադրողներ տուժում են նաեւ էլեկտրաէներգիայի խափանումներից, որոնք տեղի են ունենում երկրում ներմուծվող գազի գների բարձրացման հետեւանքով, նշվել է հոդվածում։

Some U.S. and European clothing retailers have asked Bangladeshi suppliers to suspend production or delay deliveries, causing clothing to pile up in the country's warehouses, the Financial Times reports.
According to manufacturers and government officials in Bangladesh, the world's largest clothing-importing country after China, some brands have slowed orders or asked for up to three months of delayed shipments.
According to industry officials, orders and clothing production have slowed due to the imposition of sanctions against Russia and the impact of the conflict between Russia and Ukraine on inflation and interest rates around the world, the publication said. As a result of the delays in orders, factories that purchased fabric to make clothing are now in serious crisis.
Many garment manufacturers in Bangladesh are also suffering due to power outages that occur as a result of higher prices of imported gas in the country, the article specifies.