95 երկրներում բնակվող մոտ մեկ միլիարդ չափահաս մարդ հավատում է «չար աչքին» եւ վհուկներին, ովքեր կարող են «անեծքներ տալ կամ հմայել»:
Ուսումնասիրությունը, գնահատելով 95 շրջաններում բնակվող 140 հազար մարդկանց հարցումները, պարզել է, որ հարցվածների միջինը 40 տոկոսը հավատում է կախարդությանը: «Թույլ ինստիտուտներ» ունեցող երկրներում ապրող մարդիկ ավելի հաճախ են հավատել կախարդությանը:
Աշխարհի բնակչությունը վերջերս գերազանցել է ութ միլիարդը, եւ հետազոտության հեղինակներն ընդգծել են, որ իրենց ունեցած արդյունքները, հավանաբար, պատշաճ կերպով չեն արտացոլում կախարդության նկատմամբ հավատի ողջ մասշտաբը: Խիտ բնակեցված մի քանի երկրներ դուրս են մնացել ուսումնասիրությունից, այդ թվում՝ Հարավարեւելյան Ասիայի երկրները, Հնդկաստանը եւ Չինաստանը:
Հետազոտության ղեկավար, Վաշինգտոնի Ամերիկյան համալսարանի տնտեսագիտության ասիստենտ Բորիս Գերշմանը «թույլ ինստիտուտներ» ասելով նկատի է ունեցել «վատ կառավարմամբ» երկրները՝ առանց սոցիալական ապահովության լայն ցանցերի, որոնք «մեկուսացնում են համայնքի անդամներին իրենց կենսապայմանների անբարենպաստ ցնցումներից»:
Գերշմանը Newsweek-ին ասել է, որ տարբեր երկրներում համոզմունքները շատ տարբեր են. «Իմ հետազոտության կարեւոր բացահայտումներից մեկն այն է, որ կախարդության վերաբերյալ հավատալիքները զգալիորեն ավելի տարածված են թույլ ինստիտուտներ ունեցող երկրներում: Պատմականորեն, կախարդության հավատալիքների հիմնական սոցիալական գործառույթներից մեկը եղել է սոցիալական համախմբվածության ապահովումը եւ կարգուկանոնի պահպանումն այն հասարակություններում, որոնք դրա համար այլընտրանքային մեխանիզմներ չեն ունեցել»:
Որոշ երկրներում դեռեւս տարածված են կախարդության վտանգավոր հավատալիքները: Գանայում, օրինակ, կանայք դեռ հաճախ են մեղադրվում կախարդության մեջ եւ արդյունքում սարսափելի պատիժների են ենթարկվում:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ «արեւմտյան» երկրներում հավատալիքները շատ ավելի քիչ են տարածված: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ի բնակիչների միայն 16,5%-ն է ասել, որ հավատում է կախարդությանը:

Около одного миллиард взрослого населения 95 стран верит в «дурной глаз» и ведьм, которые могут «насылать проклятия или заклинания».
Исследование путем оценки опросов 140 000 человек из 95 стран и территорий, установило, что в среднем 40 процентов опрошенных верят в колдовство. Люди, живущие в странах со «слабыми институтами», чаще верили в колдовство.
Население мира недавно превысило восемь миллиардов, и авторы исследования подчеркнули, что их результаты, вероятно, недостаточно отражают полную шкалу веры в колдовство. В исследовании не участвовали несколько густонаселенных стран, в том числе страны Юго-Восточной Азии, Индия и Китай.
Руководитель исследования Борис Гершман, доцент кафедры экономики Американского университета в Вашингтоне, описал «слабые институты» как страны с «низкокачественным управлением», где нет обширных сетей социальной защиты, которые «изолируют членов сообщества от неблагоприятных потрясений для их средств к существованию».
Гершман сказал Newsweek, что убеждения в разных странах существенно различаются. «Один важный вывод моего исследования заключается в том, что верования в колдовство значительно более распространены в странах со слабыми институтами», — сказал он. «Идея том, что исторически одна из основных социальных функций верований в колдовство заключалась в обеспечении социальной сплоченности и поддержании порядка в обществах, у которых не было альтернативных механизмов для этого».
Опасные верования в колдовство по-прежнему распространены в некоторых странах. В Гане, например, женщин по-прежнему часто обвиняют в колдовстве, и в результате они подвергаются ужасным наказаниям.
Исследование показало, что верования в «вестернизированных» странах, как правило, гораздо менее распространены. Например, только 16,5% жителей США заявили, что верят в колдовство.