Tesla ընկերությունը հինգշաբթի ներկայացրել է առաջին էլեկտրական ծանրաքարշը։ Մեքենան ներկայացնելու արարողությունը հեռարձակվել է ընկերության կայքում։
Արարողությանը մասնակցել է ընկերության հիմնադիր եւ ղեկավար Իլոն Մասկը։ Նա անձամբ է դուրս եկել հարթակ ծանրաքարշի ղեկին նստած։ «Սա փիղ է, բայց շարժվում է հովազի պես։ Արագ է թափ հավաքում եւ արագ էլ արգելակում է»,- ասել է նա։
Ընկերության տեղեկության համաձայն՝ ծանրաքարշը կարող է առանց վերալիցքավորման հաղթահարել 500 մղոն (մոտ 800 կիլոմետր)։ Կցորդիչի բեռնատարողությունը մոտ 37 տոննա է։ Մասկի խոսքով՝ ծանրաքարշն ունի «ուլտրաարագ լիցքավորում»։ Բայց չի նշվել, թե որքան ժամանակ կպահանջվի դրա լիարժեք լիցքավորման համար։ Մասկը նաեւ չի նշել, թե արդյոք մեքենան կունենա անվարորդ կառավարման համակարգ, եւ որքան ծանրաքարշ է Tesla-ն մտադիր արտադրել առաջիկայում։
Մասկը ներկայացրել էր Tesla-ի ծանրաքարշի նախատիպը դեռեւս 2017թ.։ Այն ժամանակ նա խոստացել էր, որ դրա արտադրությունը կսկսվի 2019թ.։ Tesla-ի առաջին ծանրաքարշները կփոխանցվեն Pepsi ընկերությանը։

Tesla unveiled its first electric tractor on Thursday. The presentation was broadcasted on the company's website.
The company's founder and CEO Elon Musk took part in the presentation. He personally drove the tractor to the stage. It's an elephant, but it moves like a cheetah. It accelerates fast and brakes fast, he said.
According to the company, the tractor can travel 500 miles (about 800 km) without recharging. The trailer has a payload of about 37 tons. According to Musk, the tractor is equipped with "ultra-fast charging." How long it will take to fully charge it, however, he did not specify. Musk also did not mention whether the car will be equipped with an unmanned control system, and how many such tractors Tesla intends to produce in the near future.
Musk presented a prototype of the Tesla tractor back in 2017. Then he promised that its production would begin in 2019. The first Tesla trucks will be delivered to Pepsi.