Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Արցախի մասին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությունները տեղավորվում են Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ տարածաշրջանում ազդեցության համար մղվող պայքարի տրամաբանության մեջ։ Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։ Նրա խոսքով՝ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը հասկացրեց, թե ինչով կարող է ավարտվել Արեւմուտքում ստորագրված այս կամ այն փաստաթուղթը, ինչպես նաեւ մատնանշեց Ռուսաստանի քայլերն այդ առումով։
Նա ակնհայտ համարեց, որ Մոսկվայի նյարդերը վաղ թե ուշ տեղի են տալու Արեւմուտքի հետ Ռուսաստանի առճակատման ֆոնին Հայաստանի իշխանությունների այս ու այն կողմ նետվելու պատճառով։ Կիվիրյանը կարծում է, որ Ադրբեջանը պատրաստ էր դրան եւ դիմեց Լաչինի միջանցքը փակելու առաջին փորձին։ «Դրանից հետո ռուս խաղաղապահները մի շարք ամոթալի հայտարարություններ արեցին, թե կուղղեն բնակավայրերի հայկական տեղանունները, ինչպես նաեւ, որ ադրբեջանցիների հետ այնտեղ որոշակի անցակետ կստեղծվի։ Ռուսաստանը դեռ չի հերքել այս ամոթալի հայտարարությունը»,- նշեց փորձագետը։
Նա 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը անվանեց հակաարցախյան փաստաթուղթ, որը Ադրբեջանի համար ռազմական գործողություններ սկսելու օրինական հիմք է ստեղծել։ «Ուրիշ բան, որ հրադադարի փաստաթուղթը, որը ստորագրել է նաեւ Արցախի ներկայացուցիչը, հռչակագիրը խորը մոռացության է հանձնել։ 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո այս փաստաթուղթը քաղաքական օրակարգ Փաշինյանը վերադարձրեց։ Լավրովի զայրույթը կարող է կապված լինել սրա հետ, քանի որ այս հռչակագրի վերակենդանացումը հակասում է նաեւ Մոսկվայի շահերին, որն ամենից շատ է այն խախտել՝ ճանաչելով Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան, ինչպես նաեւ Ղրիմի եւ Ուկրաինայի իրադարձությունների շրջանակներում»,- ընդգծեց Կիվիրյանը։
Նա չբացառեց, որ Փաշինյանը լեգիտիմացրել է այս փաստաթուղթը ներքաղաքական պայքարի նպատակով, որպեսզի մեղքը կրկին բարդի նախորդ իշխանությունների վրա, սակայն Մոսկվայում կարծում են, որ Արեւմուտքն է նրան դրդել այդ քայլին, եւ դա ուղղված է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ։ «Բաքուն, ինչպես 1990-ականներին, այսօչ եւս փորձում է օգտագործել Ալմա-Աթայի հռչակագրի առկայությունը քաղաքական օրակարգում եւ կտրուկ խստացրել է իր քայլերը՝ առաջին անգամ փակելով Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանցիները կարող են նույնիսկ փորձել մտնել Ստեփանակերտ՝ վկայակոչելով Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները»,- եզրափակեց վերլուծաբանը։

Последние заявления главы МИД России Сергея Лаврова об Армении, Азербайджана и Арцахе умещаются в логику борьбы между Россией и Западом за влияние в регионе. Об этом на встрече с журналистами 6 декабря заявил политический аналитик Аргишти Кивирян. По его словам, глава МИД России дал понять, чем может завершиться подписанный на Западе тот или иной документ, а также указал на шаги России в этой связи.
Он назвал очевидным, что нервы Москвы рано или поздно сдадут в связи метаниями властей Армении на фоне противостояния РФ с Западом. Кивирян считает, что Азербайджан был к этому готов и прибег к первой попытке перекрыть Лачинский коридор. «После этого российские миротворцы выступили с рядом позорных заявлений о том, что они исправят армянские топонимы населенных пунктов, а также о том, что совместно с азербайджанцами там будет установлен некий КПП. Россия это позорное заявление пока не опровергла», – отметил эксперт.
Он назвал Алма-Атинскую декларацию от 1991 года антиарцахским документом, который создал для Азербайджана легитимную основу начать боевые действия. «Другое дело, что документ о прекращении огня, под которым стояла подпись также представителя Арцаха, предал декларацию глубокому забвению. В политическую повестку этот документ вернул Пашинян после поражения в 44-дневной войне. Негодование Лаврова может быть связана и с этим, поскольку реанимация этой декларации противоречит и интересам Москвы, которая больше всего ее нарушала, признав Абхазию и Южная Осетию, а также в рамках событий в Крыму и Украине», – подчеркнул Кивирян.
Он не исключил, что Пашинян легитимировал этот документ в целях внутриполитической борьбы, чтобы вновь свалить вину на прежние власти, но в Москве считают, что на этот шаг его подтолкнул Запад, и он направлен против РФ. «Баку, как в 1990-е годы, и сегодня пытается использовать наличие в политической повестке Алма-Атинской декларации и резко ужесточил свои шаги, впервые перекрыв Лачинский коридор. Азербайджанцы могут даже попытаться проникнуть в Степанакерт, сославшись на действия властей Армении», – заключил аналитик.