Համաշխարհային միջուկային պատերազմի սպառնալիքն աճում է։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քաղաքացիական հասարակության զարգացման եւ մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդի նիստում:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը զանգվածային ոչնչացման զենքը դիտարկում է որպես պաշտպանություն։ «Ռուսաստանը ոչ մի պարագայում այն առաջինը չի կիրառի։ Եվ եթե առաջինը չկիրառի, ապա երկրորդն էլ չի կիրառի, քանի որ մեր տարածքին միջուկային հարված հասցնելու դեպքում կիրառման հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են։ Այնուամենայնիվ, մենք ունենք պաշտպանության միջոցների կիրառման մեր ռազմավարությունը, այն է՝ որպես պաշտպանություն մենք դիտարկում ենք զանգվածային ոչնչացման զենքը, միջուկային զենքը, այն կիրառվում է պատասխան-հակահարվածի ժամանակ, այսինքն՝ երբ մեզ հարված են հասցնում, մենք դրան պատասխան հարված ենք հասցնում»,-հավելել է նա։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան միջուկային զենքը մեծ քանակությամբ տեղակայված է եվրոպական մայրցամաքում։ «Մենք մեր միջուկային զենքը ոչ մեկին չենք փոխանցել, բայց, բնականաբար, մեր դաշնակիցներին կպաշտպանենք մեր ունեցած բոլոր միջոցներով, եթե անհրաժեշտություն լինի»,-ասել է Պուտինը։
«Մենք չենք խելագարվել, մենք գիտակցում ենք, թե ինչ է միջուկային զենքը։ Այդ միջոցները մենք ունենք, դրանք ավելի առաջադեմ եւ ժամանակակից են, քան որեւէ երկրի միջուկային զենք։ Այսօրվա դրությամբ դա ակնհայտ փաստ է»,-վստահեցրել է նա՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում այդ զենքը ածելիի պես թափահարել ամբողջ աշխարհով մեկ։ «Իհարկե, ելնում ենք նրանից, որ այն կա։ Դա ոչ թե հրահրում է հակամարտությունների ընդլայնում, այլ զսպող գործոն է։ Հուսով եմ՝ սա բոլորն են հասկանում»,-եզրափակել է Պուտինը։

The threat of a world nuclear war is growing, Russian President Vladimir Putin said at a meeting of the Council for the Development of Civil Society and Human Rights.
"Such a threat is growing, to be sure," he said. According to him, Russia views weapons of mass destruction as a defense. "Regarding the fact that Russia will not use the first under any circumstances. But if it does not use the first under any circumstances, it means that it will not use the second either, because the possibilities of use in the case of a nuclear strike on our territory, are very limited. Nevertheless, our defense strategy, namely as a defense we consider weapons of mass destruction, nuclear weapons, it is all set up around the so-called reciprocal strike - that is, when a strike is launched against us, we strike back," he added.
According to him, U.S. nuclear weapons are located in large numbers on the European continent. "We have not and are not handing over our nuclear weapons to anyone, but of course we will defend our allies with every means at our disposal if necessary," he said.
"We are not crazy, we are aware of what nuclear weapons are. We have these means, we have them in a more advanced and modern form than any nuclear country, that's obvious. Putin assured that Russia does not intend to use these weapons like a razor, running around the world. "Of course, we proceed from the fact that it exists. It is a natural deterrent, not provoking to the expansion of conflicts, but a deterrent, and I hope everyone understands this," Putin concluded.