2022-ի վերջը բանկային ոլորտում շատերի համար կարող է շուտ չգալ: Կապիտալի շուկաների փոշիացումը, աշխատատեղերի կրճատումը, մոլեգնող գնաճը, կրիպտոարժույթների փլուզումը եւ տոկոսադրույքների աճը նշանավորել են ցնցումների տարին: Կբերի՞ արդյոք 2023 թվականը վերածնունդ՝ մեծապես կախված է Դաշնային պահուստային համակարգից, գրում է Bloomberg-ը։
«Հաջորդ տարի ռեցեսիայի հավանականությունը մեծ է, քանի որ կենտրոնական բանկը շարունակում է, թեեւ ավելի դանդաղ տեմպերով, բարձրացնել փոխառությունների արժեքը՝ փորձելով վերահսկողության տակ առնել գնային ճնշումը: Թեեւ դա սովորաբար նշանակում է, որ վարկավորման որակը կտուժի, երկրի խոշորագույն բանկերը ուժեղ դիրքում են, որպեսզի հաղթահարեն անկումը, ներառյալ այն, որն էլ ավելի կսահմանափակի հիփոթեքային ոլորտը:
Փաստացի, ավանդական բանկերը կարող են նույնիսկ շունչ քաշել որոշ ճակատներում, քանի որ սպասվող տնտեսական խոչընդոտները կստիպեն իրենց ֆինտեխ-ինդուստրիայում մրցակից-դուրսպրծուկներից ոմանց հետ կանգնել:
Եթե անձնակազմի կրճատումներն ու հնարավոր ռեցեսիան մի կողմ թողնենք, խոշոր բանկերը սպասվող անհանգիստ տարին հաղթահարելու լավ հնարավորություններ ունեն:
«Կապիտալի նրանց դիրքը ուժեղ է, իրացվելիության նրանց դիրքը ուժեղ է»,- ասել է Կոլումբիայի համալսարանի բիզնես դպրոցի ավագ գիտաշխատող Թոդ Բեյքերը, որն, ի թիվս այլ բաների, մասնագիտացած է բանկային գործում եւ ֆինանսական տեխնոլոգիաների մեջ:
Թեեւ կապիտալի մակարդակը բարձր է, ռեցեսիան կստիպի վարկատուներին շատ ավելին ներդնել պահուստներում՝ անհուսալի վարկերը ծածկելու համար, ինչը վնաս կհասցնի մաքուր եկամտին եւ պոտենցիալ կերպով կմեծացնի կրճատումների ցուցակները: Միեւնույն ժամանակ, ավելի բարձր տոկոսադրույքները պետք է շարունակեն մեծացնել բանկերի տոկոսային մաքուր եկամուտը, այսինքն այն տարբերությունը, որն առաջանում է վարկերի համար վարկատուների ստացածի եւ ավանդատուներին վճարվողի միջեւ:
2022 թվականին բնակարանների շուկան տուժեց տոկոսադրույքների աճից, իսկ նոր հիփոթեքային վարկերը կտրուկ կրճատվեցին: Ակնկալվում է, որ սա կշարունակվի հաջորդ տարի, քանի որ TransUnion-ը կանխատեսում է, որ այս տարի գնումները կկազմեն 4 միլիոնից մի փոքր ավելի, ինչը 2021-ին եղածի մոտ կեսն է:
«Կարծում եմ, որ 2023 թվականը շատ նման է 2022 թվականի երկրորդ կեսին»,- ասել է Rocket Cos-ի գլխավոր տնօրեն Ջեյ Ֆարները։
Քանի որ վարկատուները պայքարում են հիփոթեքային վարկերի շուկայի անկման դեմ, նրանք պետք է կենտրոնանան սպառողների հետ այլ ձեւերով փոխգործակցության վրա՝ առաջարկելով մի շարք բանկային ծառայություններ շատ ավելի վաղ, քան հաճախորդները կսկսեն տուն փնտրել, ասել է Ֆարները:
Ֆինանսական-տեխնոլոգիական ընկերությունները վերջին մի քանի տարիների ընթացքում արագորեն ընդլայնվել են, ինչին նպաստել են վենչուրային կապիտալ ներդրումները եւ փոխառությունների արժեքի նվազումը: Սա փոխվում է, եւ արագ, քանի որ որոշ «ֆինտեխ զբոսաշրջիկներ», ինչպես նրանց անվանում է LendingClub-ից Անուջ Նայարը, հեռանում են տարածքից:
Այս տարի ֆինտեխի բաժնետոմսերն ընկել են մոտ 65%-ով: Նայարայի խոսքով՝ քանի որ վենչուրային ֆինանսավորումը չորանում է, պատրաստվեք խանութների կլանումների կամ փակման:
FTX-ի փլուզմամբ եւ Սեմ Բենքմեն-Ֆրիդի գործառնությունների վերաբերյալ բարձր մակարդակի հետաքննություններով, կրիպտո-ն կարգավորելու համար հասուն տարածք է: Ֆինանսական կարգավորիչներն արդեն իրենց ուշադրությունն են դարձրել փլուզման եւ դրա հետեւանքների վրա, եւ սենատորները, ներառյալ Մասաչուսեթսի դեմոկրատ Էլիզաբեթ Ուորենը եւ Կանզասի հանրապետական Ռոջեր Մարշալը, վերջերս ներկայացրել են օրենսդրություն, որը նախատեսված է ոլորտը զսպելու համար:
Հինգշաբթի օրը Արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովի (SEC) նախագահ Գարի Հենսլերն ասել է, որ գործակալության համբերությունը սպառվում է թվային ակտիվների բորսաների եւ այլ ընկերությունների հանդեպ, որոնք խուսափում են նրա կանոններից:
Անցած մեկուկես տարվա ընթացքում SEC-ի ղեկավարը պնդում էր, որ թոքենների մեծ մասն իսկապես իրենցից ներկայացնում են չգրանցված արժեթղթեր, որոնք վաճառվում են բլոկչեյնում: Նա ասում է, որ պետք է հետեւեն գործակալության առեւտրի եւ ներդրումների խիստ կանոններին:
Որոշ միջնորդներ կանխատեսում են, որ 2023 թվականին վերականգնում կլինի՝ այս տարվա անկումից հետո, քանի որ նրանք սպասում են, որ ԴՊՀ-ի բազային տոկոսադրույքը կհասնի գագաթնակետին:
Bank of America-ի ֆինանսական հովանավորների համաղեկավար Սաբա Նազարն ասել է, որ այդ սահմանաչափին հասնելուց հետո սեփական կապիտալի եւ պարտքի ռիսկը կարող է համապատասխան կերպով գնահատվել, իակ վարկային շուկայի իրացվելիությունը կվերադառնա:
Թեեւ ոչ ոք չի կարող վստահ լինել, թե ինչ կանի ԴՊՀ-ն հաջորդ տարի կամ որտեղ կհայտնվեն գնաճի եւ գործազրկության մակարդակները, Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP-ում միաձուլումների եւ կլանումների ղեկավարներից Ջիմ Լենգսթոնն ասել է, որ հեռանկարները մի փոքր ավելի պարզ են դառնում: «Կարծում ենք՝ հաջորդ տարին ավելի ակտիվ կլինի, քան այս տարին»։

The end of 2022 cannot come soon enough for many in the banking industry. Sputtering capital markets, job losses, raging inflation, the collapse of cryptocurrency and rising interest rates have marked a year of turmoil. Whether 2023 brings a revival is largely up to the Federal Reserve, Bloomberg writes.
"Odds are high for a recession next year as the central bank continues — albeit at a slower pace — to boost borrowing costs in an effort to bring price pressures under control. While that typically means credit quality will suffer, the country’s biggest banks are in a strong position to weather a downturn, including one that further crimps the mortgage industry.
In fact, traditional banks might even get a respite on some fronts, as the expected economic headwinds force some of their upstart competitors in the fintech industry to retreat.
What will not abate is the pressure to deliver on diversity promises and for banks to show they are making progress by providing more transparency about the composition of their ranks.
"Their capital position is strong, their liquidity position is strong,” said Todd Baker, a senior fellow at Columbia Business School who specializes in banking and financial technology, among other things.
While capital levels are high, a recession would force lenders to put much more aside in reserves to cover bad loans, hurting net income and potentially increasing layoff lists. At the same time, higher interest rates should continue to increase banks' net interest income - the difference between what lenders get on loans and what they pay depositors.
In 2022, interest rates collapsed on the housing market, and the number of new mortgages fell sharply. This is expected to continue next year, as TransUnion predicts that the number of purchases this year will be just over 4 million - about half what it was in 2021.
“I think 2023 looks a lot like the second half of 2022,” Rocket Cos chief executive officer Jay Farner said in an interview.
As lenders struggle with a falling mortgage market, they should focus on interacting with consumers in other ways, offering a range of banking services long before customers start looking for homes, Farner said.
Financial-tech firms have expanded rapidly over the past few years, aided by venture capital investment and lower borrowing costs. That's changing, and quickly, as some of the "fintech tourists," as LendingClub’s Anuj Nayar calls them, are leaving the space.
Fintech stocks are down about 65% this year. As venture capital funding dries up, prepare for takeovers or store closures, Nayar says.
With the collapse of FTX and high-profile investigations into Sam Bankman-Fried’s operations, cryptocurrency is an area ripe for regulation. Financial regulators are already targeting the collapse and its aftermath, and senators, including Massachusetts Democrat Elizabeth Warren and Kansas Republican Roger Marshall, recently introduced legislation to rein in the industry.
On Thursday, Securities and Exchange Commission (SEC) Chairman Gary Gensler said the agency is running out of patience with digital asset exchanges and other firms that evade its rules.
Over the past year and a half, the SEC head has argued that most tokens are really just unregistered securities traded on blockchain. He says they must follow the agency's strict trading and investment rules.
Some intermediaries are predicting a recovery from this year's downturn in 2023 as they expect the Fed's prime rate to peak.
Saba Nazar, co-head of financial sponsors at Bank of America, said that once that limit is reached, capital and debt risk can be priced accordingly and credit market liquidity will return.
While no one can be sure what the Fed will do next year or where inflation and unemployment levels will turn out, Jim Langston, one of the U.S. mergers and acquisitions executives at Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP, said the outlook is becoming somewhat clearer. “We believe next year will be more active than this year. The pipeline is full.”