Բրիտանական Cornwall Insight քոնսալթինգային ընկերության առաջատար վերլուծաբան Մեթյու Չեդվիկը նշել է, որ գազի բարձր գները Եվրոպայում կպահպանվեն առնվազն մինչեւ 2030 թվականը, տեղեկացրել է Bloomberg-ը։
«Գազի գները մինչհամավարակայինից բարձր կմնան առնվազն մինչեւ 2030 թվականը»,- նշվել է հոդվածում։
Վերլուծաբանի կարծիքով՝ շուկային ժամանակ է պետք, որպեսզի հարմարվի Եվրոպայում պահանջարկի եւ առաջարկի դինամիկայի փոփոխությանը։
Հրապարակման մեջ նշվել է, որ չնայած ՌԴ-ից գազի մատակարարումները 2022թ. ամռանը դադարեցվել են, վառելիքի որոշակի ծավալ, այնուամենայնիվ, ստացվել է, բայց 2023թ. Ռուսաստանն ու Եվրոպան միացնող խողովակաշարերը, ամենայն հավանականությամբ, կփակվեն։

Matthew Chadwick, a leading analyst at British consulting company Cornwall Insight, predicted that high gas prices in Europe will remain high until at least 2030, Bloomberg reported.
"We will also see gas prices remaining above pre-pandemic levels until at least 2030," the article said.
According to the analyst, the market needs time to adjust to the change in supply and demand dynamics in Europe.
The publication says that although gas supplies from Russia were suspended in the summer of 2022, a certain amount of fuel was still coming in, but in 2023 the pipelines connecting Russia and Europe will most likely be closed.