Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հասկացրել է, որ մտադիր չէ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։
Նրա խոսքով, այսպես կոչված, ադրբեջանցի «բնապահպանների» ակցիան կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն կատարվի Բաքվի «արդար պահանջները» եւ «չի բացվի հանքավայրերի հասանելիությունը», որոնք տեղակայված են Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։
Միեւնույն ժամանակ Ալիեւը լկտիաբար նշել է, որ «առնվազն անամոթություն է այդ իրադարձությունները շրջափակում անվանելը»՝ տեղի ունեցողին հայկական կողմի արձագանքը «հերթական հակաադրբեջանական շոու» անվանելով։
Նշենք, որ Արցախը Հայաստանին ու աշխարհին կապող Լաչինի միջանցքի շրջափակումը շարունակվում է արդեն 30 օր։ Շրջափակման պատճառով Արցախի 120 000 բնակիչներ (այդ թվում՝ մոտ 30 000 երեխա) բազմաթիվ զրկանքներ են կրում եւ կանգնած են սովի վտանգի առաջ։ Ավելի քան 12 000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կհասցվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով միայն մի փոքր մասն է հասել։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has made it clear that he does not intend to unblock the Lachin corridor.
According to him, the action of the so-called Azerbaijani "environmentalists" will continue until the "fair demands" of Baku are met and "access to the ore deposits" located in the zone of responsibility of Russian peacekeepers in Karabakh is not opened.
At the same time, Aliyev cynically noted that "it is at least shameless to call these events a blockade," calling the reaction of the Armenian side to what is happening "another anti-Azerbaijani show.
The blockade of the Lachin corridor, linking Artsakh with Armenia and the world, has lasted for 30 days. Because of the blockade, 120 000 inhabitants of Artsakh (including about 30 000 children) are suffering a lot of hardships and are under the threat of starvation. More than 12,000 tons of vital goods would have been delivered to Artsakh if not for the blockade, during which only a fraction has been delivered through the International Committee of the Red Cross and Russian peacekeeping contingent.