Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հասկացրել է, որ մտադիր չէ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։
Նրա խոսքով, այսպես կոչված, ադրբեջանցի «բնապահպանների» ակցիան կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն կատարվի Բաքվի «արդար պահանջները» եւ «չի բացվի հանքավայրերի հասանելիությունը», որոնք տեղակայված են Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։
Միեւնույն ժամանակ Ալիեւը լկտիաբար նշել է, որ «առնվազն անամոթություն է այդ իրադարձությունները շրջափակում անվանելը»՝ տեղի ունեցողին հայկական կողմի արձագանքը «հերթական հակաադրբեջանական շոու» անվանելով։
Նշենք, որ Արցախը Հայաստանին ու աշխարհին կապող Լաչինի միջանցքի շրջափակումը շարունակվում է արդեն 30 օր։ Շրջափակման պատճառով Արցախի 120 000 բնակիչներ (այդ թվում՝ մոտ 30 000 երեխա) բազմաթիվ զրկանքներ են կրում եւ կանգնած են սովի վտանգի առաջ։ Ավելի քան 12 000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կհասցվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով միայն մի փոքր մասն է հասել։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев дал понять, что не намерен разблокировать Лачинский коридор.
По его словам, акция так называемых азербайджанских «экологов» продолжится, пока не будут выполнены «справедливые требования» Баку и «не будет открыт доступ к рудным месторождениям», расположенным в зоне ответственности российских миротворцев в Карабахе.
При этом Алиев цинично отметил, что «по меньшей мере бессовестно называть эти события блокадой», назвав реакцию армянской стороны на происходящее «очередным антиазербайджанским шоу».
Отметим, что блокада Лачинского коридора, связывающего Арцаха с Арменией и миром, продолжается уже 30 дней. Из-за блокады 120 000 жителей Арцаха (включая около 30 000 детей) несут многие лишения и стоят перед угрозой голода. Более 12 000 тонн товаров жизненного значения были бы доставлены в Арцах, если бы не было блокады, в течение которой посредством Международного комитета Красного Креста и миротворческого контингента РФ была доставлена лишь незначительная часть.