ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը խոստացել է շարունակել արգելափակել Թուրքիային ռազմական ինքնաթիռների փոխանցումը, եթե Անկարան չբարելավի մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը եւ չդադարեցնի սպառնալ ԱՄՆ տարածաշրջանային դաշնակիցներին, գրում է Politico-ն:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը քննարկում է Թուրքիային 20 միլիարդ դոլար արժողությամբ ամերիկյան արտադրության 40 F-16 կործանիչներ եւ առանձին F-35 կործանիչներ Հունաստանին փոխանցելու հնարավորությունը, ինչի մասին ուրբաթ առաջին անգամ հայտնել է Wall Street Journal թերթը, իսկ հետո հաստատել է քննարկման ընթացքին ծանոթ աղբյուրը, որը POLITICO-ի հետ զրուցել է անանունության պայմանով։
Նման գործարքը կպահանջի Կոնգրեսի հավանությունը եւ այն, որ սենատոր Բոբ Մենենդեսը՝ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը, դադարեցնի Անկարային կործանիչներ ուղարկելու իր հակազդեցությունը։
Բայց հայտարարության մեջ, որը Մենենդեսի գրասենյակը պատրաստել էր լրատվամիջոցների համար, եւ որը նախապես ստացվել էր POLITICO-ի կողմից, սենատորն ասել է, որ ինքը չի փոխել իր կարծիքը:
«Ես վճռականորեն դեմ եմ Բայդենի վարչակազմի առաջարկած Թուրքիային նոր F-16 ինքնաթիռների վաճառքին»,-ասել է նա՝ մեղադրելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին նրանում, որ նա շարունակում է խաթարել միջազգային իրավունքը, անտեսել մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարական նորմերը, տագնապալի ու ապակայունացնող վարքագիծ դրսեւորել Թուրքիայում եւ ՆԱՏՕ-ի գծով հարեւան դաշնակիցների նկատմամբ։
«Քանի դեռ Էրդողանը չի դադարեցրել իր սպառնալիքները, չի բարելավել Թուրքիայում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը, այդ թվում՝ լրագրողներին եւ քաղաքական ընդդիմությանը ազատ արձակելու ճանապարհով, եւ չի սկսել իրեն պահել այնպես, ինչպես պետք է իրեն պահի հուսալի դաշնակիցը, ես հավանություն չեմ տա այդ վաճառքին»,-շարունակել է  Մենենդեսը՝ նշելով, որ ինքը սատարում է F-35-ների վաճառքին Հունաստանին:
Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը հայտնել է, որ Մենենդեսը դեռ դեկտեմբերին Սպիտակ տանը հայտնել է, որ չի պատրաստվում աջակցել ռազմական ինքնաթիռների զանգվածային փոխանցմանը:

U.S. Senate Foreign Relations Committee Chairman Bob Menendez has vowed to continue blocking the transfer of military aircraft to Turkey unless Ankara improves its human rights record and stops threatening U.S. regional allies, Politico reported.
U.S. President Joe Biden's administration is considering handing Turkey 40 U.S.-made F-16 fighter jets worth $20 billion and, separately, F-35 fighter jets for Greece, the Wall Street Journal first reported on Friday and was later confirmed by a source familiar with the discussions who spoke to POLITICO on condition of anonymity.
Such a deal would require congressional approval and that Sen. Bob Menendez, chairman of the Senate Foreign Relations Committee, end his opposition to sending fighter jets to Ankara.
But in a statement Menendez's office prepared for the media and obtained in advance by POLITICO, the senator said he has not changed his mind.
“I strongly oppose the Biden administration’s proposed sale of new F-16 aircraft to Turkey,” Menendez says, blasting Turkish President Recep Tayyip Erdogan for continuing to “undermine international law, disregard human rights and democratic norms, and engage in alarming and destabilizing behavior in Turkey and against neighboring NATO allies.”
“Until Erdogan ceases his threats, improves his human rights record at home — including by releasing journalists and political opposition — and begins to act like a trusted ally should, I will not approve this sale,” the chair continued, noting he supports the F-35 sale to Greece.
A source familiar with the situation said Menendez told the White House back in December that he would not support a large-scale transfer of military aircraft.