Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը ցավակցություն է հայտնել Գեղարքունիքում հրդեհի հետեւանքով 15 հայ զինծառայողների մահվան կապակցությամբ։
«ԵՄ ներկայացուցչության անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ազատ գյուղում բռնկված հրդեհի հետեւանքով հայ զինծառայողների ողբերգական մահվան կապակցությամբ։ Մեր մտքերը ընտանիքների եւ մտերիմների հետ են: Վիրավորներին մաղթում ենք շուտափույթ ապաքինում»,- գրել է նա Twitter-ում։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ին, ժամը 01:30-ի սահմաններում, հրդեհ է բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում գտնվող ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներաականազերծման վաշտի ապաստարանում։ Նախնական տվյալներով՝ հրդեհի հետեւանքով զոհվել է 15 զինծառայող։ Հարուցվել է քրեական գործ, պաշտոնից հեռացվել են բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատարը եւ այլ պաշտոնյաներ։

Head of EU Delegation to Armenia Andrea Wiktorin expressed condolences on the deaths of 15 Armenian military servicemen in a fire in Gegharkunik.
"On behalf of the EU Delegation, I express my deep condolences for the tragic loss of lives of Armenian servicemen due to the fire in Azet. Our thoughts are with the families and loved ones. We wish a speedy recovery to the injured ones," she wrote on Twitter.
On January 19 at about 01:30 a.m. a fire broke out in the shelter of engineer-sapper company of the N-th military unit of the Defense Ministry of Armenia, located in the village Azat of Gegharkunik province. According to preliminary information, 15 servicemen died as a result of the fire. A criminal case was instigated and the commander of the second army corps and other officials were dismissed.