ԱՄՆ-ում 2023թ. տարեսկզբից զանգվածային հրաձգության 40 դեպք է կատարվել։ Այս մասին տեղեկացրել է Gun Violence Archive ամերիկյան հետազոտական կազմակերպությունը Թվիթերում։
Նշվել է, որ միջադեպերը տեղի են ունեցել 18 տարբեր նահանգներում։ Սրանք ամենաբարձր ցուցանիշներն են 2014-ից ի վեր, նշել է կազմակերպությունը։
Հունվարի 24-ին Յակիմա քաղաքում (Վաշինգտոնի նահանգ) հրաձգության պատճառով զոհվել է երեք մարդ, հունվարի 22-ին Մոնթերեյ քաղաքում (Կալիֆոռնիայի նահանգ)՝ 11 մարդ։
Gun Violence Archive-ի տվյալներով՝ հրաձգությունների հետեւանքով ԱՄՆ-ում անցած տարի մահացել է 43,6 հազար մարդ, այդ թվում 1,6 հազար երեխա։
Gun Violence Archive կազմակերպությունը հիմնվել է 2013թ.։ Այն ամեն օր հրապարակում է վիճակագրական տվյալներ հրազենի օգտագործմամբ միջադեպերի վերաբերյալ։

В США с начала 2023 года произошло 40 случаев массовой стрельбы. Об этом сообщила американская исследовательская организация Gun Violence Archive в Twitter.
Отмечается, что инциденты произошли в 18 разных штатах. Это самые высокие показатели с 2014 года, утверждает организация.
Так, 24 января в результате стрельбы в городе Якима (штат Вашингтон) погибли три человека, 22 января в городе Монтерей (штат Калифорния) — 11 человек.
По данным Gun Violence Archive, в результате инцидентов со стрельбой в США в прошлом году погибли 43,6 тыс. человек, в том числе 1,6 тыс. детей.
Организация Gun Violence Archive была основана в 2013 году. Она ежедневно публикует статистические данные по инцидентам с применением огнестрельного оружия.