ԱՄՆ-ում 2023թ. տարեսկզբից զանգվածային հրաձգության 40 դեպք է կատարվել։ Այս մասին տեղեկացրել է Gun Violence Archive ամերիկյան հետազոտական կազմակերպությունը Թվիթերում։
Նշվել է, որ միջադեպերը տեղի են ունեցել 18 տարբեր նահանգներում։ Սրանք ամենաբարձր ցուցանիշներն են 2014-ից ի վեր, նշել է կազմակերպությունը։
Հունվարի 24-ին Յակիմա քաղաքում (Վաշինգտոնի նահանգ) հրաձգության պատճառով զոհվել է երեք մարդ, հունվարի 22-ին Մոնթերեյ քաղաքում (Կալիֆոռնիայի նահանգ)՝ 11 մարդ։
Gun Violence Archive-ի տվյալներով՝ հրաձգությունների հետեւանքով ԱՄՆ-ում անցած տարի մահացել է 43,6 հազար մարդ, այդ թվում 1,6 հազար երեխա։
Gun Violence Archive կազմակերպությունը հիմնվել է 2013թ.։ Այն ամեն օր հրապարակում է վիճակագրական տվյալներ հրազենի օգտագործմամբ միջադեպերի վերաբերյալ։

There were 40 cases of mass shootings in the US since the beginning of 2023, said American research organization Gun Violence Archive in Twitter.
The incidents occurred in 18 different states. These are the highest numbers since 2014, the organization claims.
For example, three people were killed in a shooting in Yakima, Washington, on January 24 and 11 people were killed in Monterey, California, on January 22.
According to Gun Violence Archive, 43,600 people were killed in shooting incidents in the United States last year, including 1,600 children.
The Gun Violence Archive was founded in 2013. It publishes daily statistics on gun violence incidents.