Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը Telegram-ի իր ալիքում գրում է.
«Այսօր արցախցի կանայք բաց նամակով դիմել են Եվրահանձնաժողովի նախագահ   Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին։Նրանք կոչ են անում ՝ անհապաղ միջամտել և դադարեցնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի էներգետիկ շրջափակումը։ Հենց տիկին ֆոն դեր Լյայենն է պատասխանատու Ադրբեջանից ԵՄ գազի մատակարարումների ավելացման մասին համաձայնագրի ստորագրման համար։
Հուսահատ մայրերը իրավացիորեն պահանջում են, որ իրենց երեխաները, ինչպես ԵՄ երկրների երեխաները, հնարավորություն ունենան ապրել տաք ու լուսավոր տներում, նորմալ սնվել, հաճախել դպրոց ու մանկապարտեզ, ստանալ բժշկական օգնություն։ Նրանք ունեն նորմալ կյանքի իրավունք, ինչպես աշխարհի բոլոր երեխաները։ Ադրբեջանն ու նրա ղեկավարները, ձմռանը գազատարը կտրելով, էլեկտրաէներգիան անջատելով, 30 հազար արցախցի երեխաներին զրկում են այս իրավունքից։
Ճգնաժամի ժամանակ կանայք ցույց են տալիս իրենց վճռականությունն ու ուժը՝ նրանք մեր հերոսներն են և արդարության համար պայքարողները։ Այսօր նրանք մեզ ցույց են տալիս, թե ինչպես դիմանալ դժբախտություններին, հիշեցնում են մեզ մեր ընդհանուր մարդասիրության մասին:
Ես ողջունում և աջակցում եմ մեր կանանց նախաձեռնությունը։ Ես հիանում եմ նրանց ոգեղեն ուժով և տոկունությամբ: Եվ բոլոր նրանք, ովքեր կարող են օգնել նրանց, պետք է դա անեն: Հանուն կյանքի, հանուն երեխաների, հանուն ապագայի, հանուն Արցախի»։

Сегодня женщины Арцаха обратились с открытым письмом к председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен. Об этом написал в своем Telegram-канале государственный министр Арцаха, начальник оперативного штаба Рубен Варданян.
«Они призывают ее немедленно вмешаться и прекратить энергетическую блокаду Арцаха Азербайджаном. Именно госпожа фон дер Ляйен ответственна за подписание соглашения об увеличении поставок газа в ЕС из Азербайджана.
Отчаявшиеся матери справедливо требуют, чтобы их дети, как и дети стран Евросоюза, имели возможность жить в теплых и светлых домах, нормально питаться, посещать школы и детские сады, получать медицинскую помощь. Они имеют право на нормальную жизнь, как и все дети мира. Перекрывая газопровод и отключая электричество зимой, Азербайджан и его лидеры лишают 30 000 арцахских детей этого права.
В период кризиса женщины демонстрируют свою решимость и силу - они наши герои и борцы за справедливость. Сегодня они показывают нам, как можно упорно противостоять трудностям, они напоминают о нашей общей человечности.
Я приветствую и поддерживаю инициативу наших женщин. Я восхищаюсь их силой духа и стойкостью. И все, кто может им помочь, должны это сделать. Во имя жизни, во имя детей, во имя будущего, во имя Арцаха».