Պերուացի կոնգրեսականները դեմ են քվեարկել սահմանադրական բարեփոխմանը, որը հնարավորություն է տալիս պաշտոնանկ անել խորհրդարանին եւ գործող նախագահին՝ պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու համար, հաղորդում է Andina-ն: Գործակալության տեղեկություններով՝ համապատասխան նախաձեռնությանը չեն աջակցել 130 պատգամավորներից 65-ը, կողմ է արտահայտվել 45 պատգամավոր։
Նշվում է, որ ընտրություններն առաջարկվում է հետաձգել մինչեւ 2023 թվականի դեկտեմբեր Պերուի նախագահ Պեդրո Կաստիլյոյի իմփիչմենթի ֆոնին, թեեւ դեռեւս անցյալ տարվա վերջին կոնգրեսականները պայմանավորվել են քվեարկությունը կազմակերպել 2024 թվականի գարնանը: Միեւնույն ժամանակ, դեկտեմբերին վաղաժամկետ քվեարկության անցկացմանը աջակցել է Պերուի ներկայիս նախագահ Դինա Բոլուարտեն, որն այդ պաշտոնը զբաղեցրել է Կաստիլյոյի իմփիչմենթից հետո։

Peruvian congressmen voted against a constitutional reform allowing the resignation of Parliament and the current president to organize a pre-term election of the head of state, reports Andina. According to the agency, the relevant initiative was not supported by 65 out of 130 deputies and 45 parliamentarians spoke in favor of it.
As noted, the elections were proposed to postpone until December 2023 against the background of the impeachment of Peru's President Pedro Castillo, although at the end of last year, Congressmen had agreed to organize a vote in the spring of 2024. At the same time, the early voting in December was supported by the current president of Peru, Dina Boluarte, who took office after Castillo's impeachment.