Մեր բանակը բավական լուրջ պարտություն է կրել եւ դա բարոյահոգեբանական վիճակի վրա մեծ ազդեցություն է գործել: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:
«Ոչ միայն բանակի, այլ բոլորիս վրա, բայց պետք է ամեն ինչ անել, որ այդ վիճակը, այդ ճնշումը չազդի մեր առաջընթացի ու բանակի վրա:
Նաեւ պետք է ասեմ, որ սեպտեմբերյան դեպքերից հետո բանակի բարոյահոգեբանական վիճակը անկում չի ապրել, այլ հակառակը՝ աճել է: Ես տեսել եմ, որ զինվորականների բարոյահոգեբանական վիճակը շատ ավելի լավ է, քան 44-օրյայում: Բանակն իր ուժերի վրա ավելի շատ է վստահ, քան 44-օրյա պատերազմից հետո»,- ասաց նա:
Հարցին՝ բանակը պատրա՞ստ է դիմագրավել էսկալացիային՝ արձագանքեց.«Պետք է թեթև վերլուծություն անենք՝ ինչքա՞ն տարածք ունենք, ինչքա՞ն բնակչություն ունենք, տնտեսական ի՞նչ միջոցներ ու ռեսուրսներ ունի Հայաստանը, ի՞նչ կորուստներ ենք ունեցել և, ամենակարևորը, ո՞ւմ հետ է էսկալացիան լինելու՝ Ադրբեջանի՞, Թուրքիայի՞, թե՞ այլ երկրների»:
Նա վստահեցրեց՝ մի շարք խնդիրներ մեր բանակը ի զորու է ի կատար ածել. «Բայց մեր ուժերն, իհարկե, չեն բավականացնի, նշածս երկրների հետ լայնածաված ռազմական գործողությունների մեջ մտնելու համար, սա պարզից էլ պարզ է: Դրա համար պետք է ունենանք յուրահատուկ պրոֆեսիոնալ բանակ: Այս հարցում պետք է 1-2 քայլ առաջ անցնենք, որպեսզի այս ոչ անսպառ ռեսուրսներով կարողանանք դիմակայել»,- ընդգծեց Արմեն Խաչատրյանը:
Հայաստանում դիտորդական առաքելության համազեկուցողները գաղտնազերծել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգային խմբի եզրակացությունները
Նրանց դիտարկումներով՝ միջանցքով երթեւեկությունը «շատ դժվարացել է», ինչը անհնարին է դարձնում առաջին անհրաժեշտության որոշ ապրանքների տեղափոխումը․․․
Արաբ գործընկերները համոզվեցին` այս հակամարտությունը կրոնական երանգ չունի. Միրզոյան
Ունեմ օբյեկտիվ տպավորություն, որ նաև մեր արաբ գործընկերները համոզվեցին, որ այս հակամարտությունը, որ ունեցել ենք և ունենք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, նաև...
Բանակցություններն այս պահին հեռավար են ընթանում, բայց պետք է վերսկսել ֆիզիկական հանդիպումները. Արարատ Միրզոյան
Անցած տարվա դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում նախատեսված էր նման եռակողմ հանդիպում, բայց մենք հետաձգեցինք մեր մասնակցությունն այդ հանդիպմանը…
Նոր ագրեսիայի վտանգ իսկապես կա եւ Հայաստանի, եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ. Արարատ Միրզոյան
Ագրեսիայի վտանգ մշատապես կա՝ անկախ բանակցություններից, անկախ այդ…
Ադրբեջանում ակտիվացել է հայատյացության քարոզչությունը. ՀՀ արտգործնախարար
Մենք կրկին առաջարկներ ենք ստացել ադրբեջանական կողմից եւ աշխատում ենք դրանց ուղղությամբ․․․
ԱԽ քարտուղարը Իրանի փոխարտգործնախարարին է ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ Ղարաբաղի շուրջ տիրող իրավիճակը

The Armenian army suffered quite a major defeat, and this had a great impact on the morale and psychological state. Armen Khachatryan, an MP of the ruling majority Civil Contract Faction of the National Assembly (NA) of Armenia, told this to reporters today at the NA.
"Not only on the army, but on all of us. But everything must be done so that this situation, this pressure does not affect our progress and the army. I must also say that after the events of September, the morale and psychological state of the army did not decline, but on the contrary, it increased. I have seen that the morale and psychological state of the military is much better than in the 44-day [war in 2020]. The army is more confident in its strength than after the 44-day war," he said.
Asked whether the Armenian army is now ready to face the escalation of tension, he responded: "We need to make a light analysis: How much territory do we have? How much population do we have? What economic means and resources does Armenia have? What losses have we had? And, most importantly, with whom will the escalation take place? With Azerbaijan? With Turkey? Or other countries?"
He assured that the Armenian army is capable of fulfilling a number of tasks.
"But, of course, our forces will not be enough to engage in large-scale combat operations with the countries I mentioned; this is more than clear. For that, we need to have a unique professional army. We need to take 1-2 steps forward in this matter, so that we can withstand with these non-inexhaustible resources," emphasized Armen Khachatryan.