Այս ամիս վարչական կիրառման մեջ է մտել Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագիրը: «Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2021 թ. նոյեմբերի 15-ին և նպատակ ունի վերացնել շուկայի սահմանափակումները և ստեղծել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ընդհանուր ավիացիոն տարածք», տեղեկացնում է Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային հաղորդակցության «EU NEIGHBOURS Еast» ծրագիրը։
Համաձայնագիրը կմտնի ամբողջական ուժի մեջ երբ ավարտվեն վավերացման բոլոր ընթացակարգերը։ Համաձայնագրով Հայաստանը հետագայում կհամապատասխանեցնի իր օրենսդրությունը ԵՄ ավիացիոն կանոններին և չափանիշներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավիացիոն անվտանգությունը, օդային երթևեկության կառավարումը, անվտանգությունը, շրջակա միջավայրը, տնտեսական կարգավորումը, մրցակցությունը, սպառողների պաշտպանությունը և սոցիալական ասպեկտները:
Եվրամիություն-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի պարտավորություններին համահունչ՝ 2023 թ.-ին ԵՄ-ն Հայաստանում քաղաքացիական ավիացիայի կարողությունների զարգացման համապարփակ աջակցություն կսկսի։
Ավելին, ԵՄ Ավիացիոն անվտանգության գործակալության հետ 2022 թ.-ի մարտին մեկնարկել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող երկամյա ծրագիր՝ տրամադրելու տեխնիկական աջակցություն, որպեսզի հետագայում էլ Հայաստանին աջակցություն տրամադրվի ավիացիոն անվտանգության վերահսկողության իր կարողությունների բարձրացման հարցում:

В этом месяце вступило в административное применение Соглашение о единой авиационной зоне между Европейским Союзом и Арменией. Документ был подписан 15 ноября 2021 года и направлен на устранение рыночных ограничений и создание общего авиационного пространства между Арменией и ЕС. Об этом сообщает региональная коммуникационная программа «EU NEIGHBORS East» Восточного партнерства.
Соглашение вступит в полную силу после завершения всех процедур ратификации.
Согласно соглашению, Армения в дальнейшем приведет свое законодательство в соответствие с авиационными правилами и стандартами ЕС в таких областях, как авиационная безопасность, управление воздушным движением, окружающая среда, экономическое регулирование, конкуренция, защита прав потребителей и социальные аспекты.
В соответствии с обязательствами Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом и Арменией, в 2023 году ЕС начнет всестороннее содействие развитию потенциала гражданской авиации в Армении.
Более того, в марте 2022 года совместно с Агентством по авиационной безопасности ЕС была запущена двухлетняя программа технической помощи, финансируемая Евросоюзом, направленная на содействие Армении в вопросе расширения ее возможностей по надзору за авиационной безопасностью.