Այս ամիս վարչական կիրառման մեջ է մտել Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագիրը: «Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2021 թ. նոյեմբերի 15-ին և նպատակ ունի վերացնել շուկայի սահմանափակումները և ստեղծել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ընդհանուր ավիացիոն տարածք», տեղեկացնում է Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային հաղորդակցության «EU NEIGHBOURS Еast» ծրագիրը։
Համաձայնագիրը կմտնի ամբողջական ուժի մեջ երբ ավարտվեն վավերացման բոլոր ընթացակարգերը։ Համաձայնագրով Հայաստանը հետագայում կհամապատասխանեցնի իր օրենսդրությունը ԵՄ ավիացիոն կանոններին և չափանիշներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավիացիոն անվտանգությունը, օդային երթևեկության կառավարումը, անվտանգությունը, շրջակա միջավայրը, տնտեսական կարգավորումը, մրցակցությունը, սպառողների պաշտպանությունը և սոցիալական ասպեկտները:
Եվրամիություն-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի պարտավորություններին համահունչ՝ 2023 թ.-ին ԵՄ-ն Հայաստանում քաղաքացիական ավիացիայի կարողությունների զարգացման համապարփակ աջակցություն կսկսի։
Ավելին, ԵՄ Ավիացիոն անվտանգության գործակալության հետ 2022 թ.-ի մարտին մեկնարկել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող երկամյա ծրագիր՝ տրամադրելու տեխնիկական աջակցություն, որպեսզի հետագայում էլ Հայաստանին աջակցություն տրամադրվի ավիացիոն անվտանգության վերահսկողության իր կարողությունների բարձրացման հարցում:

The Common Aviation Area Agreement (CAAA) between the European Union (EU) and Armenia has entered into administrative application.
The agreement was signed on November 15, 2021 and aims at removing market restrictions and creating a common aviation area between Armenia and the EU, noted the EU NEIGHBOURS east program of the Eastern Partnership regional communication.
With the agreement, Armenia will further align its legislation with EU aviation rules and standards in areas such as aviation safety, air traffic management, security, the environment, economic regulation, competition, consumer protection, and social aspects.
In line with the European Union-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) commitments, the EU will in 2023 launch comprehensive capacity-building support for civil aviation in Armenia.
Furthermore, a two-year EU-funded project with the EU Aviation Safety Agency (EASA) started in March 2022 to provide technical assistance to further assist Armenia in enhancing its aviation safety oversight capacity.