Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վոլգոգրադում ելույթ է ունեցել Ստալինգրադի ճակատամարտում հաղթանակի տարեդարձի տոնակատարության արարողությանը: Բեմից նա հիշեցրել է հավաքվածներին, որ 80 տարի առաջ «ավարտվել է Ստալինգրադի համար երկար, բարդ, կատաղի ճակատամարտը», հաղորդում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
Նա նաեւ միջոցառման մասնակիցներին ասել է, որ ներկայումս «նացիզմի գաղափարախոսությունը ժամանակակից տեսքով ուղղակի սպառնալիքներ է ստեղծում Ռուսաստանի անվտանգության համար»։
«Անհավանական է, բայց փաստ. մեզ կրկին սպառնում են գերմանական Leopard տանկերով»,-ասել է Պուտինը։ «Եվ կրկին պատրաստվում են Ուկրաինայի հողի վրա Ռուսաստանի դեմ պատերազմել Հիտլերի հետեւորդների, բանդերականների ձեռքերով»,-ասել է նա։
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանի սպառնալիքներին պատասխանելիս պատասխանելու շատ բան կա, եւ դա միայն զրահատեխնիկա չի լինի, ուստի բոլորը պետք է դա հասկանան։
«Մենք մեր տանկերը նրանց սահմաններին չենք ուղարկել, բայց պատասխանելու բան ունենք, եւ զրահատեխնիկայի կիրառմամբ գործը չի ավարտվի։ Բոլորը պետք է հասկանան դա»,-հավելել է նա։
ՌԴ նախագահը նաեւ ընդգծել է, որ նրանք, ովքեր Եվրոպայի երկրներին, այդ թվում՝ Գերմանիային, ներքաշում են Ռուսաստանի հետ նոր պատերազմի մեջ, նրանք, ովքեր հույս ունեն հաղթել մեր երկրին մարտի դաշտում, չեն հասկանում, որ հակամարտությունը բոլորովին այլ է լինելու։
Նացիզմի գաղափարախոսությունը ժամանակակից տեսքով, ինչպես ընդգծել է Պուտինը, կրկին ուղղակի սպառնալիքներ է ստեղծում անվտանգության համար։ «Ռուսաստանը վստահ է իր, իր իրավացիության եւ հաղթանակի վրա»,-հավելել է Պուտինը։

Russian President Vladimir Putin spoke in Volgograd at a ceremony celebrating the anniversary of the victory in the Battle of Stalingrad. From the stage, he reminded the audience that 80 years ago, "the long, hard, fierce battle for Stalingrad ended," reports Moskovsky Komsomolets.
"This battle was not just for the city, the very existence of the tormented, not conquered country was at stake," Putin said.
He also told participants of the event that at present "the ideology of Nazism in its modern guise poses direct threats to Russia's security."
"Unbelievable but true: we are threatened again with German Leopard tanks," Putin said. - And again they are going to fight Russia on the soil of Ukraine with the hands of Hitler's followers, with the hands of Banderites."
According to the President of the Russian Federation, when responding to the threats Russia has something to answer with, and it will be not only armored vehicles, so everyone should understand this.
"We did not send our tanks to their borders, but we have something to answer with, and the use of armored vehicles will not end. Everyone should understand that," the head of state said.
The President also stressed that those who are dragging European countries, including Germany, into a new war with Russia, and those who expect to defeat our country on the battlefield, do not understand that the conflict will be quite different.
The ideology of Nazism in its modern guise, as Putin stressed, once again poses direct threats to security. "Russia is confident in itself, in its rightness and victory," he added.