Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վոլգոգրադում ելույթ է ունեցել Ստալինգրադի ճակատամարտում հաղթանակի տարեդարձի տոնակատարության արարողությանը: Բեմից նա հիշեցրել է հավաքվածներին, որ 80 տարի առաջ «ավարտվել է Ստալինգրադի համար երկար, բարդ, կատաղի ճակատամարտը», հաղորդում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
Նա նաեւ միջոցառման մասնակիցներին ասել է, որ ներկայումս «նացիզմի գաղափարախոսությունը ժամանակակից տեսքով ուղղակի սպառնալիքներ է ստեղծում Ռուսաստանի անվտանգության համար»։
«Անհավանական է, բայց փաստ. մեզ կրկին սպառնում են գերմանական Leopard տանկերով»,-ասել է Պուտինը։ «Եվ կրկին պատրաստվում են Ուկրաինայի հողի վրա Ռուսաստանի դեմ պատերազմել Հիտլերի հետեւորդների, բանդերականների ձեռքերով»,-ասել է նա։
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանի սպառնալիքներին պատասխանելիս պատասխանելու շատ բան կա, եւ դա միայն զրահատեխնիկա չի լինի, ուստի բոլորը պետք է դա հասկանան։
«Մենք մեր տանկերը նրանց սահմաններին չենք ուղարկել, բայց պատասխանելու բան ունենք, եւ զրահատեխնիկայի կիրառմամբ գործը չի ավարտվի։ Բոլորը պետք է հասկանան դա»,-հավելել է նա։
ՌԴ նախագահը նաեւ ընդգծել է, որ նրանք, ովքեր Եվրոպայի երկրներին, այդ թվում՝ Գերմանիային, ներքաշում են Ռուսաստանի հետ նոր պատերազմի մեջ, նրանք, ովքեր հույս ունեն հաղթել մեր երկրին մարտի դաշտում, չեն հասկանում, որ հակամարտությունը բոլորովին այլ է լինելու։
Նացիզմի գաղափարախոսությունը ժամանակակից տեսքով, ինչպես ընդգծել է Պուտինը, կրկին ուղղակի սպառնալիքներ է ստեղծում անվտանգության համար։ «Ռուսաստանը վստահ է իր, իր իրավացիության եւ հաղթանակի վրա»,-հավելել է Պուտինը։

Президент России Владимир Путин в Волгограде выступил на церемонии празднования годовщины победы в Сталинградской битве. Со сцены он напомнил собравшимся о том, что 80 лет назад «завершилась долгая, многотрудная, ожесточенная битва за Сталинград», передает «Московский комсомолец».
«Это сражение было не просто за город, на кону стояло само существование истерзанной, не не покоренной страны», - заявил Путин.
Он также заявил участникам мероприятия, что в настоящее время «идеология нацизма в современном обличье создает прямые угрозы безопасности России».
«Невероятно, но факт: нам снова угрожают немецкими танками Leopard, - заявил Путин. - И вновь собираются воевать с Россией на земле Украины руками последователей Гитлера, руками бандеровцев».
По словам президента РФ, при ответе на угрозы России есть чем ответить, и это будет не только бронетехника, поэтому все должны это понимать.
«Мы свои танки к их границам не посылали, но у нас есть чем ответить, и применением бронетехники дело не закончится. Все должны это понимать», — заявил глава государства.
Президент РФ также подчеркнул, что те, кто втягивает страны Европы, в том числе Германию, в новую войну с Россией, те, кто рассчитывает победить нашу страну на поле боя, не понимают, что конфликт будет совсем другим.
Идеология нацизма в современном обличье, как подчеркнул Путин, вновь создает прямые угрозы безопасности. «Россия уверена в себе, своей правоте и победе», - добавил он.