Հինգշաբթի Եվրախորհրդարանը ընդունել է բանաձեւ, որում մանրամասն շարադրվում են նրա ակնկալիքները փետրվարի 3-ին Կիեւում կայանալիք ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի քաղաքական առաջնորդների միջեւ կայանալիք գագաթաժողովից։ Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին անդամակցելու Ուկրաինայի հեռանկարներին, տեքստը կոչ է անում ԵՄ-ին «աշխատել անդամակցության բանակցություններ սկսելու ուղղությամբ եւ աջակցել ճանապարհային քարտեզին, որը նախանշում է հաջորդ քայլերը, որոնք հնարավորություն կտան Ուկրաինային միանալ ԵՄ միասնական շուկային»:
«Վերահաստատելով 2022 թվականի փետրվարի 28-ին երկրի պաշտոնական դիմումից հետո Ուկրաինայի ապագա անդամակցությանն իրենց հանձնառությունը՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ընդգծում են, որ անդամակցությունը արժանիքների վրա հիմնված գործընթաց է, ներառյալ համապատասխան ընթացակարգերի պահպանումը եւ ԵՄ-ին առնչվող բարեփոխումների եւ անդամակցության չափանիշների իրականացումը:
Նրանք նաեւ կոչ են անում ուկրաինական իշխանություններին հնարավորինս արագ իրականացնել էական բարեփոխումներ՝ ԵՄ անդամակցության չափանիշներին արդյունավետորեն համապատասխանելու համար։
Բանաձեւը նաեւ կոչ է անում ԵՄ անդամ երկրներին ավելացնել եւ արագացնել իրենց ռազմական օգնությունը, մասնավորապես՝ զենքի տրամադրումը Կիեւին, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ քաղաքական, տնտեսական, ենթակառուցվածքային, ֆինանսական եւ հումանիտար աջակցությունը։
Այն նաեւ կոչ է անում Ուկրաինա-ԵՄ առաջիկա գագաթաժողովի ղեկավարներին առաջնահերթություն տալ Ուկրաինայի վերականգնման համապարփակ փաթեթին:
«Եվրախորհրդարանը նաեւ կոչ է անում պատժամիջոցներ կիրառել այնպիսի ընկերությունների դեմ, ինչպիսիք են «Լուկօյլ»-ը եւ «Ռոսատոմ»-ը, որոնք դեռեւս առկա են ԵՄ շուկայում: Պաշտոնյաները, որոնք ներգրավված են անօրինական գործողությունների լայն շրջանակում, ներառյալ բռնի տեղահանումները եւ օկուպացված ուկրաինական տարածքում կեղծ հանրաքվեների անցկացումը, նույնպես պետք է ենթարկվեն պատժամիջոցների»,- մասնավորապես ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The European Parliament on Thursday adopted a resolution detailing its expectations for the upcoming summit between EU and Ukrainian political leaders in Kyiv on February 3. Regarding the prospect of Ukraine's EU membership, the text demands that the EU "work towards the start of the accession negotiations and to support a roadmap outlining the next steps to enable Ukraine’s accession to the EU single market."
"Restating their commitment to Ukraine’s future EU membership following the country’s formal application on 28 February 2022, MEPs stress that accession is a merit-based process involving respect for relevant procedures, and the fulfilment of EU related reforms and accession criteria.
They also invite the Ukrainian authorities to introduce substantial reforms to effectively align with EU membership criteria as soon as possible," the European Parliament said in a statement.
The resolution also calls on EU member states to increase and accelerate their military assistance to Kiev, in particular the provision of weapons, as well as necessary political, economic, infrastructure, financial and humanitarian support.
It also calls on leaders at the upcoming Ukraine-EU summit to prioritize a comprehensive recovery package for Ukraine.
"Parliament also calls for the sanctioning of companies such as Lukoil and Rosatom, which are still present on the EU market. Officials involved in a broad range of illegal activities, including forced deportations and the administration of fake referenda on occupied Ukrainian territory, should also be subject to sanction," the statement noted, among other things.