Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բն Սալմանը զգուշացրել է, որ պատժամիջոցները եւ էներգետիկ ոլորտում անբավարար ներդրումները կարող են հանգեցնել էներգիայի պակասի, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Եվրամիությունը մի շարք պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ կրճատելով ռուսական էներգակիրների արտահանումը, եւ արեւմտյան այլ տերություններ նույնպես միջոցներ են ձեռնարկել։
«Բոլոր այս, այսպես կոչված, պատժամիջոցները, էմբարգոն, ներդրումների բացակայությունը, կհանգեցնեն միայն մեկ բանի՝ բոլոր տեսակի էներգակիրների պակասի, երբ դրանք ամենաշատն են անհրաժեշտ», - ասել է նախարարը Ռիադում կայացած արդյունաբերական համաժողովոի ընթացքում:
Այնուամենայնիվ, նա իր խոսքում Ռուսաստանը չի շեշտել:
Էներգետիկայի նախարարը ասել է նաեւ, որ Սաուդյան Արաբիան աշխատում է Ուկրաինա գազի մատակարարման ուղղությամբ, որն առավել հաճախ օգտագործվում է որպես վառելիք՝ ճաշ պատրաստելու եւ տաքացնելու համար։
Հարցին, թե ինչ դասեր են քաղվել 2022 թվականին էներգետիկ շուկայի դինամիկայից, արքայազն Աբդուլազիզն ասել է, որ ամենակարեւորն այն է, որ մնացած աշխարհը «վստահի ՕՊԵԿ+»-ին:
«Մենք երկրների պատասխանատու խումբ ենք, մենք իսկապես զբաղվում ենք էներգետիկ եւ նավթային շուկաների հետ կապված քաղաքական հարցերով լիակատար մեկուսացման մեջ, եւ չենք զբաղվում քաղաքական հարցերով», - նշել է նա։
Նախարարը նաեւ մատնանշել է, որ զգույշանում է արտադրության ցանկացած աճից։
«ՕՊԵԿ+»-ը, դաշինք, որին անդամակցում են Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության անդամները (ՕՊԵԿ) եւ այլ երկրներ, ներառյալ Ռուսաստանը, անցյալ տարի պայմանավորվել է կրճատել իր արդյունահանումը օրական 2 միլիոն բարելով, ինչը կազմում է համաշխարհային պահանջարկի մոտ 2%-ը։
«ՕՊԵԿ+» խումբը, որը հանդիպել է անցած չորեքշաբթի, հավանություն է տվել որոշմանը, եւ ողջ հանդիպման ուղերձն այն է եղել, որ խումբը մինչեւ համաձայնագրի ավարտը կմնա այդ որոշման վրա:

Министр энергетики Саудовской Аравии принц Абдулазиз бин Салман предупредил, что санкции и недостаточные инвестиции в энергетический сектор могут привести к нехватке энергоносителей, сообщает Reuters.
Европейский союз ввел ряд санкций против России, сократив экспорт российских энергоносителей, и другие западные державы также ввели меры.
«Все эти так называемые санкции, эмбарго, недостаток инвестиций, они сведутся к одному и только к одному - нехватке поставок энергии всех видов, когда они больше всего нужны», - заявил министр на отраслевой конференции в Эр-Рияде.
При этом он конкретно не упомянул Россию в своих замечаниях.
Министр энергетики также сообщил, что Саудовская Аравия работает над отправкой в Украину сжиженного нефтяного газа, который чаще всего используется в качестве топлива для приготовления пищи и отопления.
Отвечая на вопрос, какие уроки были извлечены из динамики энергетического рынка в 2022 году, принц Абдулазиз сказал, что самый важный из них заключается в том, чтобы остальной мир «доверял ОПЕК+».
«Мы являемся ответственной группой стран, мы действительно рассматриваем политические вопросы, касающиеся энергетических и нефтяных рынков, в полной изоляции, и мы не занимаемся политическими вопросами», - сказал он.
Министр также отметил, что он по-прежнему осторожен в отношении любого увеличения производства.
ОПЕК+, альянс, в который входят члены Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) и другие страны, включая Россию, в прошлом году согласился сократить свою добычу на 2 миллиона баррелей в день, что составляет около 2% мирового спроса, с ноября до конца 2023 года, чтобы поддержать рынок.
Группа ОПЕК+, собравшаяся в прошлую среду, одобрила это решение, и основной посыл на протяжении всей встречи заключался в том, что группа будет придерживаться выбранного курса до конца соглашения.