Քննարկել ենք երկկողմ հարաբերությունների որոշ հարցեր, ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 16-ին, Կառավարության նիստում հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիա կատարած այցին:
Նա նշեց, որ թուրքական կողմը գնահատել է հայ փրկարարների ծառայությունը, ինչպես նաև հումանիտար օգնությունն է երախտիքի արժանացել. «Կարծում եմ՝ սա մեր կողմից կարևոր մարդասիրական քայլ էր»,- ասաց Միրզոյանը:
«Որոշում կա արագացնել երկխոսության գործընթացը և վերջնական սահմանների բացման նպատակով տեղի ունեցող գործընթացները: Հայտարարվեց, որ համատեղ աշխատանքներ կիրականացնենք Անիի պատմական կամրջի վերականգնման ուղղությամբ:
Ըստ էության՝ մինչև զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը նաև կաշխատենք ավարտին հասցնել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և մեր երկու երկրների դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի հատումը»,- ասաց ԱԳ նախարարը:

Some matters of bilateral relations were discussed, and specific agreements were reached. Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the Armenian government—and referring to his visit to Turkey on Wednesday.
He noted that the Turkish side appreciated the service of Armenia’s rescuers and the humanitarian aid Armenia sent to Turkey after the devastating earthquake that hit the country last week.
"I believe this was an important humanitarian step on our part," added Mirzoyan.
"There is a decision to speed up the dialogue process and the processes taking place for the purpose of final [re]opening of the borders [between Armenia and Turkey]. It was announced that we will carry out joint work on the restoration of the historical bridge of Ani.
Basically, before the start of the tourism season, we will also work to complete the crossing of the land border [between Armenia and Turkey] for citizens of third countries and citizens with diplomatic passports of our two countries," said the Armenian FM.