Թեհրանը համաձայնել է, որպեսզի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը սկսի Իրանի միջուկային օբյեկտներում դիտարկում եւ ստուգում անցկացնել: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին։
«Իրանի միջուկային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամի հետ քննարկումներից հետո կարող եմ հայտնել, որ Իրանը համաձայնել է, որպեսզի  Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը սկսի դիտարկման եւ ստուգման աշխատանքները, որոնք անհրաժեշտ են ԱԷՄԳ-ի առաքելության կատարման համար», - ասել է Գրոսսին։
Նրա խոսքով՝ այդ ձեռքբերումը շատ կարեւոր կլինի, քանի որ դա թույլ կտա ԱԷՄԳ-ին անցնել նոր պայմաններին, որոնք անհրաժեշտ են այն դեպքում, երբ Իրանը սկսի կատարել  Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրի (ԳՀՀԾ) շրջանակներում ստանձնած իր պարտավորությունները:

Тегеран согласен с переходом Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) к дальнейшим мерам наблюдения и проверки на иранских ядерных объектах. Об этом в понедельник заявил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси перед началом заседания Совета управляющих МАГАТЭ.
«После моих обсуждений с [главой Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Мохаммадом] Эслами в Тегеране в субботу я отмечаю согласие Ирана разрешить агентству (МАГАТЭ) приступить к дальнейшим мерам наблюдения и проверки, необходимым для выполнения МАГАТЭ своей миссии», - сказал Гросси.
Достижение этого, по его словам, «будет очень важно, поскольку это позволит МАГАТЭ приступить к установлению новых исходных условий, необходимых в случае возобновления выполнения Ираном своих обязательств в ядерной области по Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД).