Գերմանիան անկախացել է Ռուսաստանի գազի, նավթի եւ ածխի մատակարարումներից, եւ դա չի հանգեցրել տնտեսական ճգնաժամի։ Այս մասին CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։
«Մենք ապահովել ենք մեր անկախությունը Ռուսաստանի գազի, ածխի եւ նավթի մատակարարումներից։ Մեկ տարի առաջ ոչ ոք չէր սպասում, որ մենք տնտեսապես հեշտությամբ կհաղթահարենք մի իրավիճակ, երբ այլեւս գազի մատակարարում Ռուսաստանից Գերմանիա եւ Եվրոպայի շատ մասեր չի իրականացվում»,-ասել է նա։
Հարցազրույցում Շոլցը նաեւ հայտարարել է, որ Արեւմուտքը պատրաստ է հակամարտության ավարտից հետո Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել: Սակայն, նրա կարծիքով, դրա ժամանակը դեռ չի եկել։ Նա խաղաղ բանակցությունների հիմք է համարել ռուսական զորքերի դուրսբերումը։

ФРГ стала независимой от поставок газа, нефти и угля из России и это не привело к экономическому кризису. Об этом заявил канцлер Германии Олаф Шольц в интервью CNN.
«Мы обеспечили себе независимость от поставок газа, угля и нефти из России. Год назад никто не ожидал, что мы легко в экономическом отношении переживем ситуацию, при которой больше нет поставок газа из России в Германию и во многие части Европы», — сказал он. В Германии нет экономического кризиса, нет нехватки ресурсов, подчеркнул канцлер.
Также в интервью Шольц заявил о готовности Запада предоставить гарантии безопасности Украине после завершения конфликта. Однако, по его мнению, время для этого еще не пришло. Основой мирных переговоров он назвал вывод российских войск.