Ուկրաինայի տնտեսության վերականգնումը ռուսական ավելի քան մեկ տարվա ագրեսիայից հետո առնվազն 411 մլրդ դոլար կպահանջի, ինչը 2,6 անգամ գերազանցում է Ուկրաինայի 2022թ. ենթադրվող ՀՆԱ-ն։ Այս մասին նշվել է Համաշխարհային բանկի, ՄԱԿ-ի, Եվրահանձնաժողովի եւ Ուկրաինայի համատեղ զեկույցում։
Գնահատականները պարունակում են մեկ տարվա ընթացքում՝ 2022թ. փետրվարի 24-ին սկսված պատերազմի հասցրած վնասի գումարը։
Զեկույցում գնահատվում է Ուկրաինայի ենթակառուցվածքի եւ շենքերի ուղիղ ֆիզիկական վնասը, ինչպես նաեւ պատերազմի ազդեցությունը բնակչության կյանքի եւ գոյության միջոցների վրա, հասցված վնասի վերականգնման արժեքը։
Գնահատականը կտրուկ բարձրացել է անցած տարվա սեպտեմբերին հրապարակված գնահատականի համեմատ, որը կազմում էր 349 մլրդ դոլար։
«Էներգետիկ ենթակառուցվածքը, բնակարանները, կրիտիկական ենթակառուցվածքը, տնտեսությունը եւ հումանիտար ականազերծումը մեր հինգ առաջնահերթություններն են այս տարի»,- ասել է Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը՝ մեկնաբանելով Համաշխարհային բանկի զեկույցը։
Շմիգալը նշել է, որ ենթադրվող վնասի վերականգնման թվերը զեկույցում չեն ներառում ենթակառուցվածքի, բնակարանների եւ ձեռնարկությունների կորուստների տվյալներն այն տարածքներում, որոնք ներկայում օկուպացված են ռուսական զորքերի կողմից։
Նախօրեին ԱՄՀ-ն հայտարարել էր Ուկրաինայի հետ 4 տարով 15,6 մլրդ դոլարի ֆինանսավորման ծրագրի վերաբերյալ աշխատանքային համաձայնագիր ձեռք բերելու մասին։ Համաձայնագիրը հիմնադրամի եւ Ուկրաինայի իշխանությունների միջեւ բազմամսյա բանակցությունների արդյունքն է եւ պետք է վավերացվի ԱՄՀ-ի տնօրենների խորհրդի կողմից առաջիկա շաբաթներին։ Համաձայնագիրը, ինչպես սպասվում է, կօգնի սկսել Ուկրաինայի լայնածավալ ֆինանսավորումը միջազգային դոնորների եւ գործընկերների կողմից։
Առկա պահանջմունքների օպերատիվ գնահատման համաձայն՝ 2023թ. Ուկրաինային պետք է 14 մլրդ դոլար՝ կարեւորագույն եւ գերակա ներդրումների համար, ինչը կպահանջի 11 մլրդ դոլարի ֆինանսավորում՝ բացի այն, ինչը նախատեսված է Ուկրաինայի բյուջեով 2023թ.։
Այդ պահանջմունքների մոտ 23 տոկոսը բաժին է ընկնում տրանսպորտին, 17 տոկոսը՝ բնակարաններին, 11 տոկոսը՝ գյուղատնտեսությանը, 7 տոկոսը՝ էներգետիկային։
Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի գծով փոխնախագահ Աննա Բյերդեն ողջունել է Ուկրաինայի տոկունությունն ու վճռականությունը վերականգնման եւ վերակառուցման խնդիրների անհապաղ լուծման հարցում։ «Մեր մշտական աջակցությունն Ուկրաինային այն ներդրումներն են, որոնք կատարվում են ինչպես երկրում, այնպես էլ համաշխարհային տնտեսությունում»։ Բյերդեն հավաստիացրել է, որ Համաշխարհային բանկը հետագայում եւս կհամագործակցի Ուկրաինայի կառավարության հետ եւ կօգնի նրան լուծել կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ խնդիրները՝ օգտագործելով դոնորների ներդրումները եւ համագործակցությունը գործընկերների հետ։
Կալուգայի մերձակայքում գտնվող նավթավերամշակման գործարանում անօդաչու թռչող սարքի հարձակումից հետո հրդեհ է բռնկվել
Գործակալության տվյալներով՝ այրվել են դիզելային վառելիքով երեք կոնտեյներ և մազութով մեկ տարա։ Այժմ հրդեհը մարվել է...

Восстановление экономики Украины после чем более года российской агрессии обойдется, как минимум, в 411 миллиардов долларов, что в 2,6 раза превышает предполагаемый ВВП Украины в 2022 году. Об этом говорится в новом совместном докладе Всемирного банка, ООН, Еврокомиссии и Украины.
Оценки содержат сумму ущерба, нанесенного войной в течение года с начала российского вторжения 24 февраля 2022 года.
В докладе оценивается прямой физический ущерб инфраструктуре и зданиям в Украине, а также воздействие войны на жизнь населения и средства к существованию, а также стоимость восстановления нанесенного ущерба.
Оценка резко выросла по сравнению с той, что была обнародована в сентябре прошлого года и составляла 349 миллиардов долларов.
«Энергетическая инфраструктура, жилье, критическая инфраструктура, экономика и гуманитарное разминирование — наши пять приоритетов на этот год», — заявил премьер-министр Украины Денис Шмыгаль, комментируя доклад Всемирного банка.
Шмыгаль отметил, что цифры предполагаемого ущерба расходов на восстановление в докладе, не включают данные о потере инфраструктуры, жилья и предприятий на территориях, которые в настоящее время оккупированы российскими войсками.
Накануне МВФ объявил о достижении рабочего соглашения с Украиной по программе ее финансирования на 4 года на 15,6 млрд долларов. Это соглашение стало результатом многомесячных переговоров между фондом и украинскими властями и должно быть ратифицировано советом директоров МВФ в ближайшие недели. Соглашение, как ожидается, поможет развернуть крупномасштабное финансирование Украины международными донорами и партнерами.
Согласно оперативной оценке имеющихся потребностей, в 2023 году Украине потребуется 14 миллиардов долларов для важнейших и приоритетных инвестиций, что потребует финансирования в размере 11 миллиардов долларов сверх того, что предусмотрено в бюджете Украины на 2023 год.
Около 22% этих потребностей приходится на транспорт, 17% — на жилье, 11% —на сельское хозяйство, 7% — на энергетику.
Вице-президент Всемирного банка по Европе и Центральной Азии Анна Бьерде приветствовала стойкость и решимость Украины в решении неотложных задач восстановления и реконструкции. «Наша постоянная поддержка Украины — это инвестиции как в страну, так и в мировую экономику». Бьерде заверила, что Всемирный банк будет и в дальнейшем сотрудничать с правительством Украины и помогать ему в решении краткосрочных и долгосрочных задач страны, используя взносы доноров и сотрудничество с партнерами.