Ուրբաթ երեկոյան հզոր տորնադո է մոլեգնել ԱՄՆ Միսիսիպի եւ Ալաբամա նահանգների գյուղական վայրերում, ինչի հետեւանքով զոհվել է առնվազն յոթ մարդ, ավերվել են շենքեր եւ հոսանքազրկվել: Տորնադոն վնաս է հասցրել Միսիսիպի նահանգի Ջեքսոն քաղաքից մոտ 96 կիլոմետր դեպի հյուսիս-արեւելք: Ավերածությունների մասին հաղորդումներ են ստացվել Սիլվեր Սիթի եւ Ռոլինգ Ֆորկ գյուղական քաղաքներից, քանի որ պտտահողմը շարունակում էր շարժվել դեպի հյուսիս-արեւելք 113 կմ/ժ արագությամբ՝ առանց թուլանալու, եւ Ալաբամայի ուղղությամբ շարժվելով քաղաքների միջով, ներառյալ Ուայնոնան եւ Ամորին, մինչեւ գիշեր: Միսիսիպիում պտտահողմի հետեւանքով առնվազն յոթ մարդ է զոհվել։
Ազգային օդերեւութաբանական ծառայությունը նախազգուշացրել է փոթորկի մոտենալու մասին։ Տորնադոյից անմիջապես հետո էլեկտրահաղորդման գծերն անջատվել են: Փրկարարները փորձել են վիրավորներին տեղափոխել հիվանդանոցներ: Փոթորիկների կանխատեսման կենտրոնը նախազգուշացրել է, որ տորնադոյի ամենամեծ սպառնալիքը կառաջանա Արկանզասի, Լուիզիանայի, Միսիսիպիի եւ Թենեսիի որոշ տարածքներում: Ավերիչ քամիներով եւ կարկուտով փոթորիկներ են կանխատեսվել Արեւելյան Տեխասում եւ Հարավարեւելյան Օկլահոմայում, Հարավարեւելյան Միսուրիում եւ Հարավային Իլինոյսում: Ըստ poweroutage.us-ի՝ ուրբաթ երեկոյան ավելի քան 49 000 սպառողներ մնացել են առանց էլեկտրաէներգիայի Արկանզասում, Միսիսիպիում եւ Թենեսիում:

A powerful tornado tore through rural Mississippi and Alabama on Friday night, killing at least seven people, destroying buildings, and knocking out power as severe weather that produced hail the size of golf balls moved through several southern states and prompted authorities to warn some in its path that they were in a "life-threatening situation," AP reported.
The National Weather Service confirmed a tornado caused damage about 96 kilometers northeast of Jackson, Mississippi. The rural towns of Silver City and Rolling Fork were reporting destruction as the tornado continued sweeping northeast at 113 kph without weakening, racing towards Alabama through towns including Winona and Amory into the night.
At least seven people were killed by the tornado in Mississippi, Sharkey County Coroner Angelia Easton told ABC News. Rolling Fork is located in Sharkey County.
The US National Weather Service issued an alert as the storm was hitting that didn't mince words: "To protect your life, TAKE COVER NOW!"
The Storm Prediction Center warned the greatest threat of tornadoes would come in portions of Arkansas, Louisiana, Mississippi and Tennessee. Storms with damaging winds and hail were forecast from eastern Texas and southeastern Oklahoma into parts of southeastern Missouri and southern Illinois.
More than 49,000 customers had lost power in Arkansas, Mississippi, and Tennessee as of Friday night, according to poweroutage.us.