Մոլդովայի նախկին նախագահ Իգոր Դոդոնի, նրա կնոջ եւ ընտանեկան բժշկի դեմ քրեական գործ է հարուցվել կեղծ բժշկական տեղեկանքի պատրաստման, պահպանման եւ օգտագործման համար, որի շնորհիվ նրանք մտադիր են եղել դատարանից եւ դատախազությունից արտերկիր մեկնելու թույլտվություն ստանալ, հայտնում է հանրապետության հակակոռուպցիոն դատախազությունը։
«Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Մոլդովայի Հանրապետության նախկին նախագահը, ում նկատմամբ արդարադատության գերագույն դատարանի վարույթում գտնվող քրեական գործով կիրառվել է երկրից չհեռանալու պարտավորության խափանման միջոց, դատարանին կեղծ պաշտոնական փաստաթուղթ է ներկայացրել եւ դրա հիման վրա դիմել է Ռումինիայից հեռանալու թույլտվության համար՝ իր անչափահաս որդու հետ COVID բուժում ստանալու պատրվակով»,- պարզաբանել են դատախազությունից։
Պետական ծառայության հաղորդմամբ՝ նույնպիսի կեղծված պաշտոնական փաստաթուղթ օգտագործել է նաեւ Մոլդովայի նախկին նախագահի կինը, որի նկատմամբ կիրառվել է նմանատիպ խափանման միջոց։
«Այսպես, նախկին նախագահի կինը փաստաբանների միջոցով կեղծ բժշկական փաստաթուղթ է ներկայացրել հակակոռուպցիոն դատախազություն՝ խնդրելով իրեն թույլ տալ լքել Մոլդովայի Հանրապետության տարածքը եւ նույն նպատակով մուտք գործել Ռումինիա», հստակեցրել են դատախազությունում։
Քրեական օրենքի դրույթների համաձայն՝ նման գործողությունները պատժվում են 27,5 հազարից մինչեւ 47,5 հազար լեյ (1,5 հազար դոլարից մինչեւ 2,5 հազար դոլարի չափով) տուգանքով կամ 180-240 ժամ չվճարվող աշխատանքով, կամ մինչեւ հինգ տարվա ազատազրկմամբ։

На экс-президента Молдавии Игоря Додона, его супругу и семейного врача открыто уголовное дело по изготовлению, хранению и использованию фальшивой медицинской справки, благодаря которой они намеревались получить от суда и прокуратуры разрешение на выезд за границу, сообщили в антикоррупционной прокуратуре республики.
«В ходе следствия было установлено, что экс-президент Республики Молдова, в отношении которого была применена мера пресечения обязательство о невыезде из страны по уголовному делу, рассмотренному Высшей судебной палатой, представил суду ложный официальный документ и на его основании ходатайствовал о разрешении на выезд в Румынию под предлогом проведения постковидного лечения своего несовершеннолетнего сына», - пояснили в прокуратуре.
По сообщению госслужбы, такой же поддельный официальный документ использовала и супруга экс-президента Молдавии, в отношении которой применена аналогичная мера пресечения.
«Так, супруга экс-президента через адвокатов представила поддельный медицинский документ в антикоррупционную прокуратуру с просьбой разрешить выезд с территории Республики Молдова и въезд в Румынию с той же целью», - уточнили в прокуратуре.
Согласно положениям уголовного закона, подобные действия наказываются штрафом в размере от 27,5 тыс. до 47,5 тыс. леев (от $1,5 тыс. до $2,5 тыс.), либо неоплачиваемым трудом на благо общества от 180 до 240 часов, либо лишением свободы на срок до пяти лет.