Պաշտոնական հաղորդագրություններում օտար բառեր օգտագործող իտալացիներին կարող է սպառնալ մինչեւ 100 000 եվրո տուգանք՝ համաձայն երկրի վարչապետ Ջորջիա Մելոնիի «Իտալիայի եղբայրներ» կուսակցության կողմից սահմանված նոր օրենսդրության:
Պատգամավորների ստորին պալատի անդամ Ֆաբիո Ռամպելին ներկայացրել է համապատասխան օրինագիծ, որն արժանացել է վարչապետի հավանությանը:
Չնայած օրենսդրությունը ներառում է բոլոր օտար լեզուները, այն հատկապես ուղղված է «անգլոմանիային» կամ անգլերեն բառերի օգտագործմանը, ինչը, ինչպես ասում է նախագիծը, «նվաստացնում է» իտալերենը:
«Դա պարզապես նորաձեւության խնդիր չէ, քանի որ նորաձեւությունն անցնում է, բայց անգլոմանիան հետեւանքներ է ունենում հասարակության համար»,-ասվում է օրինագծում:
Օրենսդրության առաջին հոդվածը երաշխավորում է, որ նույնիսկ այն գրասենյակներում, որոնք գործ ունեն օտարերկրացիների հետ, որոնք չեն խոսում իտալերեն, իտալերենը պետք է լինի օգտագործվող հիմնական լեզուն։
Հոդված 2-ը իտալերենը կդարձնի «պարտադիր՝ ազգային տարածքում հանրային ապրանքների եւ ծառայությունների խթանման եւ օգտագործման համար»: Այս պահանջը չկատարելը կարող է հանգեցնել 5000 եվրոյից մինչեւ 100 000 եվրո տուգանքների:
Առաջարկվող օրենքի համաձայն՝ մշակույթի նախարարությունը պետք է ստեղծի հանձնաժողով, որի իրավասությունը կլինի «իտալերենի եւ դրա արտասանության ճիշտ օգտագործումը» դպրոցներում, լրատվամիջոցներում, առեւտրում եւ գովազդում:

Итальянцам, которые используют иностранные слова в официальных сообщениях, могут грозить штрафы в размере до 100 000 евро в соответствии с новым законодательством, введенным партией «Братья Италии» премьер-министра страны Джорджии Мелони.
Член нижней палаты депутатов Фабио Рампелли представил соответствующий законопроект, который был поддержан премьер-министром.
Хотя законодательство охватывает все иностранные языки, оно особенно направлено на «англоманию» или использование английских слов, что, как говорится в проекте, «унижает и уничижает» итальянский язык.
Согласно проекту законодательства, с которым ознакомился CNN, иностранные юридические лица должны были бы иметь издания всех внутренних правил и трудовых договоров на итальянском языке.
«Это не просто вопрос моды, поскольку мода проходит, но англомания имеет последствия для общества в целом», - говорится в законопроекте.
Первая статья законодательства гарантирует, что даже в офисах, которые имеют дело с иностранцами, не говорящими по-итальянски, итальянский должен быть основным используемым языком.
Статья 2 сделает итальянский язык «обязательным для продвижения и использования общественных товаров и услуг на национальной территории». Невыполнение этого требования может повлечь за собой штрафы в размере от 5000 евро до 100 000 евро.
Согласно предлагаемому закону, Министерство культуры создало бы комитет, в компетенцию которого входило бы «правильное использование итальянского языка и его произношения» в школах, средствах массовой информации, торговле и рекламе.