Էր Ռիադում Իրանի դեսպանությունը, ինչպես նաեւ գլխավոր հյուպատոսությունն ու Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում Իրանի ներկայացուցչությունը Ջիդայում վերականգնել են աշխատանքը, շաբաթ օրը IRIB գործակալությանը տեղեկացրել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության երեք ներկայացուցչություն՝ դեսպանությունն Էր Ռիադում, գլխավոր հյուպատոսությունը եւ Ջիդայում Իրանի ներկայացուցչությունը Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում սկսել են աշխատել սովորական ռեժիմով»,- Քանաանիի խոսքերը մեջբերել է IRIB գործակալությունը։
Քանաանին նշել է, որ սա ներկայացուցչությունների  աշխատանքի վերականգնման առաջին փուլն է, եւ հույս է հայտնել, որ նրանք լրիվ ծավալով կսկսեն աշխատել նշված ժամկետում։
Մարտի սկզբին Թեհրանը եւ Էր Ռիադը Չինաստանի միջնորդությամբ պայմանավորվել էին վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները եւ դեսպանությունների աշխատանքը երկու ամսվա ընթացքում։  Պայմանավորվածությունը, որը, մասնավորապես, նախատեսում է ավիահաղորդակցությունների, պաշտոնական այցերի եւ համագործակցության վերականգնում անվտանգության ոլորտում, իրենց ստորագրությամբ հավաստել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներն ապրիլին տեղի ունեցած պաշտոնական արարողության ժամանակ։

The Iranian embassy in Riyadh, the consulate general, and the Iranian representation in the Organization of Islamic Cooperation in Jeddah, Saudi Arabia have resumed work, the official representative of the Iranian foreign ministry told IRIB News Agency.
"Three representative offices of the Islamic Republic of Iran: the embassy in Riyadh, the consulate general, and the representative office of Iran in Jeddah at the Organization of Islamic Cooperation have started working as usual," Nasser Kanaani said.
He noted that this is the first phase of the restoration of the work of the Iranian representative offices in Saudi Arabia, and expressed hope that they will start working in full force within the specified period.
In early March, Tehran and Riyadh agreed—through the mediation of China—to restore their diplomatic relations and the work of their embassies within two months. The agreement, which, in particular, envisages the restoration of air communications, official visits and collaboration in security, was certified by the signatures of the FMs of the two countries during an official ceremony held in April.