Գյումրիում անօթեւան Էլմիրա Թամազյանը, որ իր խնամքի տակ ունի երեք միակողմանի անչափաս որբեր, պետության կողմից բնակարանային փոխհատուցման ենթակա չէ:
«Ամբողջ ձմեռ ստիպված երեխաների շորերը հավաքում եմ ու գարնանը, երբ փողոցում ջրի ծորակը գալիս է նոր լվացքը անում եմ» - «Շիրակ Կենտրոնի» ներկայացուցչին ասել է Էլմիրան: Այս ընտանիքն ապրում է բարեկամներից մեկի քարուքանդ, կոմունալ բոլոր տեսակի հարմարություններից եւ ջրամատակարարումից զուրկ տնակում: Նրանք թեեւ երկրաշարժին բնակարան են կորցրել, սակայն անօթեւանների հերթացուցակում ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված ժամկետում չհաշվառվելու պատճառով պետության կողմից բնակարանային փոխհատուցման ենթակա չեն:
Ընտանիքի հայրը մահացել է երեք տարի առաջ, երեխաներից մեծը` Բուրաստանը, սովորում է 9-րդ դասարանում, միջնեկը` Անահիտը 4-րդ, իսկ փոքրը` Կարուշիկը չորս տարեկան է: Ընտանիքի գոյությունը մի կերպ պահում է մայրը, ով տարբեր մարդկանց տանն աշխատում է օրավարձով: Չորսամյա տղային ստիպված է լինում երբեմն տանը թողնել միայնակ, ինչի պատճառով երեխան թաղի մեծահասակ երեխաների կողմից հաճախակի ենթարկվում է բռնությունների: Նրանց տնակի հարեւանությամբ է գտնվում Գյումրիի թիվ 4 մանկապարտեզը, սակայն այնտեղ երեխային չեն ընդունում, ընտանիքի անվճարունակ լինելու պատճառով` ամսական վարձը 10 000 դրամ է:
Միայնակ երեք որբ երեխաներ խնամող 35-ամյա Էլմիրա Թամազյանի տնակը թեեւ տեղադրված է քաղաքի կենտրոնական մասում, սակայն նրանք անտեսված ու լքված են բոլորի, այդ թվում Գյումրիում գոյություն ունեցող տասնյակ միջազգային ու տեղական բարեգործական կազմակերպությունների կողմից:

GYUMRI- The government will not give a place for living to Elmira Tamazyan who takes care of three underage orphans.
“I collect the children’s clothes during winter and in spring when the street tap works again, I wash them,” said Elmira to the representative of “Shirak’s center”.
This family lives in one of their relative’s ruined house without commodities and water supply. Though they lost their house because of the earth quake, the government will not give them a new one.
The father died three years ago. The elder child Burastan is 13-year-old, her younger sister Anahit is 10-year-old, the youngest, Karushik, is 4 years old. The mother earns money for the family by doing daily cleaning work in different houses. Sometimes she has to leave her child alone at home, as the older boys of the neighborhood often abuse her. The child cannot go to kinder garden, because her mother cannot pay the fees.
Even though Elmira Tamazyan’s house is located in center of Gyumri city, everybody, even the international organizations and NGOs in Gyumri neglect her and her children.