Մայիսի 23-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում  հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին եւ նրա հետ քննարկել Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության հարցերը։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացում վերջին քննարկումները, հիմնական հարցերի շուրջ հայկական կողմի տեսլականը: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ քաղաքականությունից ու սադրիչ գործողություններից հրաժարվելու անհրաժեշտությունը, ինչը կարևոր գործոն է բանակցություններում առաջընթացի ուղղությամբ: Ընդգծվել է տարածաշրջանում կայունությամբ շահագրգռված դերակատարների կողմից գործուն քայլերի կարևորությունը:

Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan on Tuesday received Javier Colomina Piriz, NATO Deputy Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy and NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia.
They discussed matters related to Armenia-NATO cooperation, as well as security and stability in the South Caucasus, the foreign ministry of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
Mirzoyan presented the latest discussions in the negotiation process between Armenia and Azerbaijan, and the vision of the Armenian side on the main issues. Also, the Armenian FM emphasized the need for Azerbaijan to abandon aggressive policies and provocative actions, which is an important factor in terms of progress in the talks. The importance of active steps by the actors interested in stability in the region was stressed, too.