Մյունխենի գլխավոր դատախազությունը, ինչպես նաեւ Բավարիայի ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի կենտրոնական վարչությունը (ZET) նախաքննություն են իրականացնում «Վերջին սերունդ» («Letzte Generation») էկոակտիվիստական ​​շարժման նկատմամբ՝ քրեական հանցագործությունների կասկածանքով։ Այս մասին հայտնել է Բավարիայի քրեական գործերի վարչությունը, հաղորդում է Deutsche Welle-ն։
Այդ կապակցությամբ քննչական մարմինների աշխատակիցները խուզարկություններ են անցկացրել Գերմանիայի 15 վայրերում:
2022 թվականի կեսերից ստացված բազմաթիվ դիմումների պատճառով Մյունխենի գլխավոր դատախազությունը նախնական վարույթ է հարուցել 22-ից 38 տարեկան յոթ անձանց նկատմամբ, ովքեր մեղադրվում են հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու կամ աջակցելու մեջ, նշել են վարչությունից։
Էկոակտիվիստները մեղադրվում են «հետագա հանցագործությունները» ֆինանսավորելու համար միջոցներ հավաքելու արշավ կազմակերպելու մեջ, նվիրատվությունների գումարը կազմել է առնվազն 1,4 միլիոն եվրո, հայտնել են դատախազությունից։ Այդ գումարի մեծ մասը ծախսվել է «հետագա հանցագործություններ կատարելու համար», նշվում է  հաղորդագրությունում։
«Վերջին սերնդի» երկու անդամները կասկածվում են նաեւ 2022 թվականի ապրիլին Տրիեստ-Ինգոլշտադտ նավթամուղում, որը Բավարիայի կարեւոր ենթակառուցվածքներին է կապվում, դիվերսիա կատարելու փորձի մեջ։
Խուզարկությունների նպատակը «Վերջին սերնդի» անդամների կազմի մասին տեղեկություններ հավաքելն է, դրա ֆինանսավորման աղբյուրները պարզելն ու ակտիվները կալանավորելը։ Ձերբակալվածներ դեռ չկան։

Генеральная прокуратура Мюнхена, а также баварское центральное управление по борьбе с экстремизмом и терроризмом (ZET) проводят предварительное расследование в отношении движения экоактивистов «Последнее поколение» («Letzte Generation») по подозрению в уголовных преступлениях. Об этом сообщили в баварском земельном ведомстве по уголовным делам, передает «Немецкая волна».
В связи с этим сотрудники следственных органов провели обыски на 15 объектах по всей Германии. Кроме того, исполнены два постановления об аресте счетов и постановление об аресте имущества для обеспечения сохранности активов.
В связи с многочисленными заявлениями, поступившими с середины 2022 года, генпрокуратура Мюнхена начала предварительное разбирательство в отношении семи человек в возрасте от 22 до 38 лет, обвиняемых в создании или поддержке преступной организации, отметили в ведомстве. Расследование поручено земельному ведомству по уголовным делам.
Экоактивистам вменяют в вину организацию кампании по сбору средств для финансирования «дальнейших преступлений», сумма пожертвований составила не менее 1,4 млн евро, указали в прокуратуре. Большая часть этих денег была израсходована «для совершения дальнейших преступлений», - говорится далее в заявлении.
Двух участников «Последнего поколения» подозревают еще и в попытке совершить в апреле 2022 года диверсию на нефтепроводе Триест - Ингольштадт, относящемся к критической инфраструктуре Баварии.
Цель обысков - поиск сведений о составе участников «Последнего поколения», выяснение источников его финансирования и арест активов. До сих пор не проведено ни одного ареста.