Ադրբեջանական լրատվամիջոցներով հայ ռազմագերիներին տեսանկարահանելու նպատակը միջազգային հանրությունում մարդու իրավունքների առնչությամբ Ադրբեջանի հեղինակությունը բարձրացնելն է, ինչպես նաեւ պատրաստված է ներքին լսարանի համար: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Միջազգային եւ համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը:
Նշենք, որ ադրբեջանական հանրային հեռուստաընկերությունը տեսանկարահանել է հայ ռազմագերիներին, որոնք պատմում են, թե իբրեւ լավ պայմաններում են պահվում:
«Այստեղ մենք տեսնում ենք, որ ադրբեջանական մարդասիրությամբ վերադասում են իրենց հայերից, մյուս կողմից հանրային հետաքրքրություն են առաջացնում ռազմագերիների հանդեպ: Այս տեսանյութերի տարածումը գեներացնում է նաեւ ատելություն: Նրանք այդ ատելության մակարդակն են նաեւ կառավարում հասարակության ներսում: Այդ տեսանյութում խոսող բոլոր ռազագերիների կամքը ազատ չէ: Նրանք կաշկանդված են եւ գտնվում են կյանքի սպառնալիքների ներքո, չեն կարող կամային գործողություններ կատարել: Տեսանյութերի նկարահանմանը նախորդող եւ հաջորդող փուլերում նաեւ ինտենսիվանում է ճնշումը՝ բոլոր դրսեւորումներով, այդ թվում՝ հոգեբանական: Պետք է փաստենք, որ ռազմագերիների կամարտահայտությունը ազատ չէ եւ մասնագիտական կարծիքների միջոցով էլ կարելի է դա հաստատել»,- նշեց Սիրանուշ Սահակյանը:
Սահակյանն ասաց, որ տեսանյութում պատերազմից հետո Խծաբերդի հատվածից գերեվարված գյումրեցի պահեստազորայիններն են եւ երկու զինծառայողներ, որոնք Գեղարքունիքի հատվածից էին գերեվարվել:
Հարցին՝ թե ի՞նչ օգուտ է սա տալու Ադրբեջանին, Սիրանուշ Սահակյանը պատասխանեց. «Եթե առհասարակ աշխատանք չտարվի, ապա անհնար կդառնա երկրի լեգիտիմությունը պաշտպանելը, եւ նրանք էլ ընտրել են կեղծարարական մեթոդը»:
Անդրադառնալով հայ ռազմագերների հայրենադարձման խնդրին, Սիրանուշ Սահակյանն ասաց, որ իրավական գործընթացներն իրենց բնականոն ճանապարհով զարգանում են, արտասովոր զարգացումներ չկան.
«Տեսնում ենք, որ քաղաքական առումով նաեւ փոխհամաձայնեցնում են ռազմագերիների փոխանակման հարցը: Եվ սպասում կար, որ այս շաբաթների ընթացքում հայրենադարձում տեղի կունենար եվրոպական միջնորդությամբ: Այս հետաձգմանը զուգընթաց մենք սադրիչ գործելակերպ ենք տեսնում Ադրբեջանի կողմից: Օրինակ՝ ադրբեջանական դիվերսանտների ձերբակալումից հետո տեսանք, որ Ադրբեջանը առեւանգեց երկու զինծառայողների, եւ նրանց մատուցեց որպես դիվերսանտներ, ինչ-որ առումով դա եւս իրավական հարթության մեջ ուժի ցուցադրություն էր Հայաստանի հանդեպ: Կանխատեսելի է, որ գործարքի արդյունքում եվրոպական կամ այլ երկրների միջնորդությամբ, եթե հայկական կողմը որոշ քաղաքական խնդիրների բավարարում տա, ապա դրան կհաջորդի ռազմագերիների խնդրի լուծումը»:
Նշենք, որ Բաքվում 33 հաստատված հայ ռազմագերի կա, ինչպես նաեւ երկու զինծառայող, որոնք մայիսի 26-ին էին գերեվարվել: Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով՝ 80 չհաստատված գերեվարման փաստ կա, սակայն նրանց մասով տեղեկությունների պակաս կա:

The purpose of filming the Armenian prisoners of war in the Azerbaijani media is to raise the standing of Azerbaijan in the international community regarding human rights, and it is also prepared for the domestic audience, said the president of the International and Comparative Law Center.
The purpose of filming the Armenian prisoners of war (POWs) in the Azerbaijani media is to raise the standing of Azerbaijan in the international community regarding human rights, and it is also prepared for the domestic audience. Siranush Sahakyan, president of the International and Comparative Law Center, said this in an interview with Armenian News-NEWS.am.
The Azerbaijani public television has filmed a group of Armenian POWs, who say that they are kept in good conditions.
"Here we see that Azerbaijanis put themselves superior to Armenians with their humanitarianism, on the other hand, they arouse public interest in prisoners of war. Dissemination these videos generates hatred, too. They also control the level of that hatred within the society. Not all the prisoners of war talking in that video have free will. They are constrained and under life threats, they cannot perform voluntary actions. In the phases preceding and following the shooting of the videos, the pressure in all its manifestations, including psychological, also intensifies. We must state that the expression of the will of the prisoners of war is not free, and this can be confirmed through professional opinions," said Sahakyan.
When asked what benefit this will bring to Azerbaijan, Siranush Sahakyan responded: "If no work is done at all, it will be impossible to protect the legitimacy of the country, and they have chosen the falsification method."
In connection with the returning of Armenian POWs, Sahakyan said that the legal processes are developing in their normal way, and there are no unusual developments.
"We see that they are also mutually agreeing on the exchange of prisoners of war from a political point of view. And there was an expectation that during these weeks repatriation would take place through European mediation. Along with this delay, we see provocative actions by Azerbaijan. (…). It is predictable that as a result of the deal, through the mediation of European or other countries, if the Armenian side resolves some political problems, then it will be followed by the solution of the issue of prisoners of war," Sahakyan said.
There are 33 confirmed Armenian POWs in Azerbaijani capital Baku, as well as two servicemen who were captured on May 26. According to Siranush Sahakyan, there are 80 unconfirmed facts of capture, but there is a lack of information about them.