2023թ. 9 ամիսների արդյունքներով Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 4 տրլն 454 մլրդ դրամ։ Այս մասին Ազգային ժողովում, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, 2023թ. ինն ամիսների պետական բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվության քննարկման ժամանակ, նոյեմբերի 27-ին ասել է ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրի պետական պարտքը արժույթով եւ դոլարով 9 ամսում ավելացել է 6,4 տոկոսով։ «Այն ավելացել է համամասնորեն, քանի որ փոխարժեքը, ըստ էության, այնքան էլ չի տատանվել նախորդ տարեվերջի համեմատ։ Կենտրոնական բանկի պարտքը նվազել է, իսկ պետական պարտքն ավելացել մոտ 7 տոկոսով։ Պետական պարտքը կազմել է 4 տրլն 454 մլրդ դրամ։ Նախորդ տարվա վերջի 4 տրլն 186,7 մլրդ դրամի համեմատ կառավարության պարտքը կազմել է 4 տրլն 244 մլրդ դրամ։ Արտաքին պարտքը կազմել է 2 տրլն 354 մլրդ դրամ, ներքինը՝ 1 տրլն 890 մլրդ դրամ»,- նշել է Սիրունյանը։
Դոլարով արտահայտված՝ պետական պարտքը 2023թ. 9 ամսում կազմել է 11 մլրդ 322 մլն դոլար։ Կառավարության պարտքը կազմել է 10 մլրդ 790 մլն դոլար, իսկ ԿԲ պարտքը՝ 531 մլն դոլար։
Ըստ փոխնախարարի՝ պետական պարտքի գծով բոլոր կողմնորոշիչները ընդհանուր առմամբ պահպանվել են։  Միջին տոկոսադրույքը անցած տարեվերջի համեմատ ավելացել է 0,7 տոկոսային կետով։ Ընդհանուր առմամբ,  պետական պարտքի կառավարման տեսակետից Հայաստանը գտնվում է սահմանված նորմատիվների սահմաններում։
2024 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանից օդային ճանապարհով մեկնողները 5500-ով ավելի են, քան ՀՀ ժամանածները
Ընդհանուր առմամբ ժամանել է 518 հազար 968 մարդ, մեկնել՝ 524 հազար 472...
ՄՊՀ ներկայացուցիչները մասնակցել են  ԱՊՀ  հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական  խորհրդի նիստին
Նիստի շրջանակում հանձնաժողովի անդամ Շուշան Սարգսյանը հանդես է եկել...
ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքն այսօր՝ մայիսի 31-ին, կազմել է …
ՀԾԿՀ-ն կողմ է, որ Հայաստանի կոմունալ ծառայություններ մատուցողները մտնեն ֆոնդային բորսա. Հանձնաժողովի ղեկավար
Այս դեպքում միակ հարցը «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հետ է կապված...
2023 թվականին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը հատկացվել է գրեթե 270 մլրդ դրամ.

По итогам 9 месяцев 2023 года госдолг Армении составил 4 триллиона 454 миллиарда драмов. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за девять месяцев 2023 года заявил 27 ноября заместитель министра финансов Армении Ваан Сирунян.
По его словам, госдолг страны в валютном и долларовом выражении за 9 месяцев увеличился на 6,4 %. «Он увеличивался пропорционально, поскольку обменный курс, по сути, не сильно колебался в сравнении с концом предыдущего года. Долг Центрального банка снизился, а государственный долг увеличился примерно на 7%. Государственный долг составил 4 трлн. 454 млрд. драмов. В сравнении с 4 трлн. 186,7 млрд. драмов конца прошлого года долг Правительства составил 4 трлн. 244 млрд. драмов. При этом внешний долг составил 2 трлн. 354 млрд. драмов, а внутренний – 1 трлн. 890 млрд. драмов», - пояснил Сирунян.
В долларовом же выражении государственный долг за 9 месяцев 2023 года составил 11 млрд. 322 млн. долларов. Долг Правительства при этом составил 10 млрд. 790 млн. долларов, а долг ЦБ – 531 млн. долларов.
По заверению замминистра, все ориентиры, заданные по госдолгу, в целом были сохранены. Так, средняя процентная ставка долга в сравнении с концом прошлого года выросла на 0,7 процентных пункта. В целом же, с точки зрения управления госдолгом Армения находится в пределах установленных нормативов.