2023թ. 9 ամիսների արդյունքներով Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 4 տրլն 454 մլրդ դրամ։ Այս մասին Ազգային ժողովում, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, 2023թ. ինն ամիսների պետական բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվության քննարկման ժամանակ, նոյեմբերի 27-ին ասել է ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանը։
Նրա խոսքով՝ երկրի պետական պարտքը արժույթով եւ դոլարով 9 ամսում ավելացել է 6,4 տոկոսով։ «Այն ավելացել է համամասնորեն, քանի որ փոխարժեքը, ըստ էության, այնքան էլ չի տատանվել նախորդ տարեվերջի համեմատ։ Կենտրոնական բանկի պարտքը նվազել է, իսկ պետական պարտքն ավելացել մոտ 7 տոկոսով։ Պետական պարտքը կազմել է 4 տրլն 454 մլրդ դրամ։ Նախորդ տարվա վերջի 4 տրլն 186,7 մլրդ դրամի համեմատ կառավարության պարտքը կազմել է 4 տրլն 244 մլրդ դրամ։ Արտաքին պարտքը կազմել է 2 տրլն 354 մլրդ դրամ, ներքինը՝ 1 տրլն 890 մլրդ դրամ»,- նշել է Սիրունյանը։
Դոլարով արտահայտված՝ պետական պարտքը 2023թ. 9 ամսում կազմել է 11 մլրդ 322 մլն դոլար։ Կառավարության պարտքը կազմել է 10 մլրդ 790 մլն դոլար, իսկ ԿԲ պարտքը՝ 531 մլն դոլար։
Ըստ փոխնախարարի՝ պետական պարտքի գծով բոլոր կողմնորոշիչները ընդհանուր առմամբ պահպանվել են։  Միջին տոկոսադրույքը անցած տարեվերջի համեմատ ավելացել է 0,7 տոկոսային կետով։ Ընդհանուր առմամբ,  պետական պարտքի կառավարման տեսակետից Հայաստանը գտնվում է սահմանված նորմատիվների սահմաններում։
2024 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանից օդային ճանապարհով մեկնողները 5500-ով ավելի են, քան ՀՀ ժամանածները
Ընդհանուր առմամբ ժամանել է 518 հազար 968 մարդ, մեկնել՝ 524 հազար 472...
ՄՊՀ ներկայացուցիչները մասնակցել են  ԱՊՀ  հակամենաշնորհային քաղաքականության միջպետական  խորհրդի նիստին
Նիստի շրջանակում հանձնաժողովի անդամ Շուշան Սարգսյանը հանդես է եկել...
ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքն այսօր՝ մայիսի 31-ին, կազմել է …
ՀԾԿՀ-ն կողմ է, որ Հայաստանի կոմունալ ծառայություններ մատուցողները մտնեն ֆոնդային բորսա. Հանձնաժողովի ղեկավար
Այս դեպքում միակ հարցը «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հետ է կապված...
2023 թվականին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը հատկացվել է գրեթե 270 մլրդ դրամ.

Armenia's national debt has amounted to 4 trillion 454 billion drams. Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan stated this in the National Assembly (NA), during the debates on the report on the performance of the state budget for the first nine months of 2023, at Monday’s meeting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
According to him, the national debt of Armenia—in currency and US dollars—increased by 6.4 percent in the first nine months of this year.
"It increased proportionally, as the exchange rate, in fact, did not fluctuate much compared to the end of the previous year. The Central Bank's debt decreased, whereas the national debt increased by about 7 percent. The national debt [of Armenia] has amounted to 4 trillion 454 billion drams. Compared to the 4 trillion 186.7 billion drams at the end of the previous year, the government's debt has amounted to 4 trillion 244 billion drams. The foreign debt has amounted to 2 trillion 354 billion drams, the domestic [debt]—1 trillion 890 billion drams," Sirunyan said.
Expressed in US dollars, the national debt of Armenia in the first nine months of 2023 has amounted to 11 billion 322 million dollars. The debt of the government is 10 billion 790 million dollars, and that of the Central Bank—531 million dollars.
According to the deputy minister of finance, all orientations regarding Armenia’s national debt have been generally maintained. The average interest rate increased by 0.7 percentage points compared to the end of last year. Overall, Armenia is within the limits of the established norms from the point of view of national debt management.