Չեբոքսարիի մոսկովյան շրջանային դատարանն արգելել է Չուվաշիայի տրանսպորտի նախկին նախարար Վլադիմիր Օսիպովին որոշակի գործողություններ կատարել լիազորությունների չարաշահման (ՌԴ Քր.օր. 3-րդ մաս, 286 հոդված) եւ վճարումների անիրավաչափ շրջանառության կազմակերպման (ՌԴ Քր.օր. 3-րդ մաս, 33 հոդված, 1-ին մաս, 187 հոդված) մեղադրանքներով, տեղեկացրել է «Կոմերսանտը»։
Օսիպովին, մասնավորապես, արգելվել է օգտվել բջջային հեռախոսակապից, նամակագրություն վարել ինտերնետով եւ էլեկտրոնային փոստով, հեռանալ բնակության վայրից գիշերային ժամերին, շփվել գործով վկաների հետ, նա պարտավոր է նաեւ հետեւել մի շարք սահմանափակումների։
Դատական նիստի ընթացքում ՌՔԿ Չուվաշիայի Քննչական վարչության ներկայացուցիչը դատարանին խնդրել է չազատազրկել նրան, եւ դատարանը հաստատել է քննության միջնորդությունը։ ՌԴ ՔԿ Չուվաշիայի Քննչական վարչությունը եւ Չուվաշիայի անվտանգության ծառայության օպերատիվայինները Օսիպովին ձերբակալել են երեկ։ Հարցաքննության ժամանակ նա փաստաբանների ներկայությամբ խոստովանել է մեղքը եւ ցուցմունքներ տվել հանցավոր գործունեության հանցակցության մասին։
Քննությունը կարծում է, որ Վլադիմիր Օսիպովը նախարարի պաշտոնում 2022թ. դեկտեմբերին «շահադիտական նպատակներով եւ անձնական շահագրգռությամբ» նախագծային մունիցիպալ պայմանագիր է կնքել կապիտալ նորոգման եւ Չեբոքսարիի ճանապարհներից մեկը պահելու համար մի ընկերության հետ, որը գլխավորել է նրա ծանոթը»։
Չուվաշիայի Քննչական վարչության կարծիքով՝ ընկերությունը «չի համապատասխանել  գնման պայմաններին», ինչի հետեւանքով տարածաշրջանի բյուջեին պատճառվել է ավելի քան 7 մլն ռուբլու վնաս։ Վլադիմիր Օսիպովը գլխավորել է Չուվաշիայի տրանսպորտի նախարարությունը 2020թ. փետրվարին, իսկ պաշտոնից հեռացել է 2023թ. հոկտեմբերին։

Московский райсуд Чебоксар избрал меру пресечения в виде запрета определенных действий обвиняемому СУ СКР по Чувашии в превышении должностных полномочий (ч. 3 ст. 286 УК РФ) и в организации неправомерного оборота платежей (ч. 3 ст. 33, ч. 1 ст. 187 УК РФ) бывшему министру транспорта Чувашии Владимиру Осипову, сообщает «Коммерсантъ».
Осипову, в частности, запрещено пользоваться услугами сотовой связи, вести переписку по интернету и электронной почте, покидать место жительства в ночное время, контактировать со свидетелями по делу, он обязан также соблюдать и ряд других наложенных на него ограничений.
В ходе заседания суда представитель СУ СКР по Чувашии попросил суд избрать признающему свою вину экс-министру меру пресечения, не связанную с лишением свободы, и суд ходатайство следствия удовлетворил.
СУ СКР по Чувашии и оперативники УФСБ по Чувашии задержали  Осипова вчера. В ходе допроса он в присутствии адвокатов полностью признал свою вину и дал показания на соучастника его преступной деятельности.
Следствие считает, что Владимир Осипов на посту министра в декабре 2022 года «из корыстной и личной заинтересованности» заключил муниципальный контракт на разработку проектной документации, капремонт и содержание одной из дорог в Чебоксарах с фирмой, которой руководил его знакомый».
По мнению СУ СКР по Чувашии, фирма «не соответствовала условиям закупки», в результате региональному бюджету был причинен ущерб на более 7 млн рублей.