ՌԴ իշխանությունները կարող են նախապես տեղեկացնել Եվրասիական տնտեսական միության երկրներին սահմանափակումների մասին, որոնք մտցվելու են փոխադարձ առեւտրում։ Այս մասին գրել է «Իզվեստիա» թերթը՝ հղում կատարելով կառավարության որոշման նախագծին, որը պատրաստել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությունը։
Հրապարակման մեջ ասված է, որ նախարարությունը նախատեսում է տվյալներ ուղարկել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին մտցվող սահմանափակումների մասին աշխատանքային հինգ օրվա ընթացքում։ Հետո ԵԱՏՄ անդամներին կառաջարկեն խորհրդակցություններ անցկացնել, որոնց արդյունքը կներառվի նորմատիվային փաստաթղթում։
Նախարարությունում ընդգծել են, որ կյանքի եւ առողջության պաշտպանության, շրջակա միջավայրի պահպանության, պաշտպանության եւ անվտանգության հետ կապված դեպքերում միության ներկայացուցիչները կկարողանան սահմանափակումներ մտցնել փոխադարձ առեւտրում։ Նախարարությունում ընդգծել են, որ նման բան հնարավոր կլինի միայն այն պայմանով, որ այդ միջոցները չարդարացված խտրականություն չլինեն կամ գաղտնի պատժամիջոցներ։
Մինչ այդ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտնել էր, որ ազգային արժույթների բաժինը Եվրասիական տնտեսական միության երկրների հետ Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունում գերազանցել է 90 տոկոսը եւ մոտեցել հնարավոր շեմին։

Российские власти могут начать информировать заранее страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) об ограничениях, вводимых во взаимной торговле. Об этом пишет газета «Известия», ссылаясь на проект постановления правительства, который подготовил Минэкономразвития РФ.
В публикации говорится, что министерство планирует отправлять данные о вводимых ограничениях в Евразийскую экономическую комиссию в течение пяти рабочих дней после их подготовки. После членам ЕАЭС предложат провести консультации, результат которых будет включен в нормативный документ.
В министерстве подчеркнули, что в случаях, связанных с защитой жизни и здоровья людей, охраной окружающей среды, национальной обороной и безопасностью, представители союза смогут вводить ограничения во взаимной торговле. В Минэкономики подчеркнули, что такое будет возможно только при условии, что такие меры не являются неоправданной дискриминацией или скрытыми санкциями.
До этого вице-премьер Алексей Оверчук заявил, что доля национальных валют в товарообороте России со странами Евразийского экономического союза превысила 90% и приближается к возможному пределу.