Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր Nations in Transit 2024 («Ազգերը տարանցման մեջ 2024») տարեկան զեկույցը, որում Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարման ազգային վարկանիշի անկում է նշել։
«Ազգային դեմոկրատական ​​կառավարման միավորը 2.50-ից իջել է 2.25-ի, ինչը պայմանավորված է գործադիր իշխանության համախմբմամբ, կենտրոնական կառավարության վաղեմի հակվածությամբ՝ գերադասելու և պաշտոնանկ անելու ընդդիմադիր քաղաքապետերին, և իշխող կուսակցության ֆինանսների թափանցիկության բացակայությամբ։
«Արդյունքում Հայաստանում ժողովրդավարության գնահատականը 3.11-ից իջել է 3.07-ի»,- նշվում է փաստաթղթում։
Ըստ Freedom House-ի զեկույցի, նախորդ երկու տարիների համեմատ, որոնց ընթացքում եղել է «սահմանադրական ճգնաժամ, հեղաշրջման փորձ, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, ընդդիմության երկարատեւ բողոքի ակցիաներ եւ խորհրդարանական բոյկոտներ, Հայաստանի ներքաղաքական կյանքը 2023-ին ավելի կայուն էր, և քաղաքական ակտիվությունը կենտրոնացած էր հիմնականում Ազգային ժողովում։ Հայաստանը շարունակել է էական բարեփոխումներ իրականացնել՝ ազդելով դատական ​​համակարգի, հակակոռուպցիոն, տարածքային կառավարման, կրթության և սահմանադրական փոփոխությունների զարգացման վրա»։
Միաժամանակ, իրավապաշտպան կազմակերպությունը հանրապետության քաղաքական ոլորտում ընդգծված բևեռացում է նշում։
«Հայաստանի քաղաքականությունը շարունակում է մնալ խիստ բևեռացված Քաղաքացիական պայմանագրի, որը մնացել է իշխանության 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո, և նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի գլխավորած նախահեղափոխական քաղաքական էլիտայի կուսակցությունների ու վստահված անձանց միջև։ Սակայն, այս բևեռացումը հիմնականում սահմանափակվում է յուրաքանչյուր խմբի հիմնական կողմնակիցներով, մինչդեռ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը քաղաքականապես անտարբեր է և իրավազրկված, ինչի մասին վկայում են հարցումների արդյունքները և ընտրություններին ցածր մասնակցությունը: Պասիվ, անկազմակերպ խորհրդարանական ընդդիմության ֆոնին և այն նշանների, որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» երբեմնի աննախադեպ ժողովրդականությունը թուլանում է, Փաշինյանի կուսակցությունը սկսել է կենտրոնանալ Հայաստանի մարզերի մակարդակով իշխանության ամրապնդման, մարզային կուսակցական կառույցների ամրապնդման վրա եւ փորձում է վերականգնել վերահսկողությունը համայնքների վրա, որտեղ այն նախկինում պարտվել էր ընտրություններում»,- ասվում է զեկույցում:

Международная правозащитная организация Freedom House опубликовала ежегодный доклад «Nations in Transit 2024», в котором отметила снижение национального рейтинга демократического управления в Армении.
«Национальный рейтинг демократического управления снизился с 2,50 до 2,25 из-за консолидации исполнительной власти, многолетней тенденции центральных властей к превышению полномочий и импичменту оппозиционных мэров, а также отсутствия прозрачности в финансах правящей партии.
В результате оценка демократии в Армении снизилась с 3,11 до 3,07», - отмечается в документе.
Согласно докладу Freedom House , по сравнению с предыдущими двумя годами, в течение которых наблюдались «конституционный кризис, попытка переворота, внеочередные парламентские выборы, длительные протесты оппозиции и парламентские бойкоты, внутренняя политика Армении в 2023 году была более стабильной, а политическая активность была сосредоточена в основном в Национальном собрании. Армения продолжала проводить значительные реформы, затрагивающие судебную систему, борьбу с коррупцией, территориальное управление, образование и разработку конституционных изменений».
При этом правозащитная организация также отмечает сильную поляризацию в республике  в сфере политики.
«Армянская политика по-прежнему сильно поляризована между «Гражданским договором», который остается у власти со времен бархатной революции 2018 года, и партиями и доверенными лицами дореволюционной политической элиты во главе с бывшими президентами Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном. Однако эта поляризация в основном ограничивается основными сторонниками каждой группы, в то время как подавляющее большинство населения политически апатично и бесправно, о чем свидетельствуют результаты опросов и низкая явка на выборы. На фоне неактивной, дезорганизованной парламентской оппозиции и признаков того, что некогда беспрецедентная популярность «Гражданского договора» сейчас снижается, партия Пашиняна начала концентрироваться на консолидации власти на уровне областей Армении, укрепляя региональные партийные структуры и пытаясь вернуть контроль над общинами, где она ранее проигрывала выборы», - говорится в отчете.