Մալդիվներում ընտրողները կիրակի օրը գնացել են ընտրատեղամասեր խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար, որոնք կարող են որոշել՝ արդյոք Հնդկական օվկիանոսում գտնվող կղզի երկիրը կշարունակի դեպի Չինաստան իր կողմնորոշումը, թե կնախընտրի Հնդկաստանի հետ ավելի սերտ համագործությունը, հայտնում է Reuters-ը։
Մալդիվների նախագահ Մոհամեդ Մուիզզուն, որը ընտրվել է անցյալ տարի, խոստացել է վերջ դնել «Հնդկաստանը վեր է ամեն ինչից» քաղաքականությանը, որը լարել է ներքաղաքական իրավիճակը: Նրա կառավարությունը տասնյակ հնդիկ զինվորականների խնդրել է լքել երկիրը, ինչը քննադատների նախազգուշացմամբ,  կարող է հանգեցնել Մալդիվների և Չինաստանի միջև մերձեցման:
Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեն ազդի Մուիզզուի նախագահության վրա։
Ակնկալվում է, որ ավելի քան 284 հազար մարդ կընտրի խորհրդարանի 93 պատգամավորի՝ առաջիկա հինգ տարվա համար։ Մայրաքաղաք Մալեում, որտեղ մոտ 600 ընտրատեղամաս կա, վաղաժամկետ քվեարկությունն աշխույժ է անցել։
Բացի Մուիզզուի կուսակցությունից, ընտրություններին մասնակցել է 368 թեկնածու՝ ընդդիմադիր Մալդիվների դեմոկրատական ​​կուսակցությունից, ավելի մանր կուսակցություններից և անկախ թեկնածուներից։
Ընտրությունների արդյունքները կհրապարակվեն ընտրատեղամասերի փակվելուց անմիջապես հետո, իսկ հաջորդ խորհրդարանի կազմը, ինչպես սպասվում է, հայտնի կդառնա կիրակի ուշ երեկոյան։

Избиратели на Мальдивах пришли в воскресенье на избирательные участки для участия в парламентских выборах, которые могут определить, продолжит ли островное государство в Индийском океане свое движение в сторону Китая или предпочтет более тесное сотрудничество с Индией, сообщает Reuters.
Президент Мальдив Мохамед Муиззу, избранный в прошлом году, пообещал покончить с политикой «Индия превыше всего», которая осложняет отношения. Его правительство попросило десятки индийских военнослужащих покинуть страну, что, как предупреждают критики, может привести к сближению Мальдивских островов с Китаем.
Результаты парламентских  выборов не повлияют  на президентский пост Муиззу.
Правящий Народный национальный конгресс попросил избирателей избрать большинство, которое быстро выполнит его предвыборные обещания.
Оппозиционные партии, критикующие правительство Муиззу в таких областях, как внешняя политика и экономика, стремятся получить большинство, которое сможет привлечь его правительство к ответственности.
Ожидается, что более 284 000 человек будут выбирать 93 членов парламента на следующие пять лет. В столице страны Мале, где насчитывалось около 600 избирательных участков, досрочное голосование прошло оживленно.
Помимо партии Муиззу, в выборах приняли участие 368 кандидатов от главной оппозиционной Мальдивской демократической партии, более мелких партий и независимых кандидатов.
Результаты выборов будут подведены сразу после закрытия избирательных участков, а состав следующего парламента, как ожидается, станет известен поздно вечером в воскресенье.