Գիտեք, որ, ես չեմ թաքցրել, որ երկքաղաքացիություն ունեմ եւ մեր օրենքը սահմանափակում է մեր Սահմանադրությունը, հետեւաբար, մենք գործելու ենք օրենքի պահանջներով եւ իրավական դաշտում բոլոր հնարավոր միջոցներով: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 26-ին, Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքում հայտարարեց Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ Սրբազանը:
«Մենք թույլ չենք տալու, որ տեւապես Սահմանադրությունը խախտած մեր երկրի կառավարության ղեկավարը, որն այլեւս ոչ մի իրավասություն չունի լինելու եւ ՔՊ կուսակցության անդամները, որոնք տեւապես ոտնահարել են, կոխկրտել են օրենքներն ու սահմանադրությունը, հանկարծ իրենց դրսեւորեն սահմանադրության պաշտպաններ, մենք էլ դառնանք Սահմանադրության դեմ գործողներ: Կամ հանկարծ ու հանկարծ իրենց ձեռքերով քայքայած ու ոչնչացման եզրին հասցրած մեր պետությանը դառնան պաշտպաններ, մենք էլ դառնանք նրա հակառակորդներ: Երբեք թույլ չենք տա դա իրականան:
Մենք ընթանալու ենք այն օրակարգով, որը հռչակել ենք, եւ դա հաղթանակող օրակարգ է: Հիմա երթով գնալու ենք դեպի մեր նախանշած վայրը, ընթանալու ենք խաղաղ, առանց սադրանքների եւ ավելորդ հուզումների ու խլրտումների: Ովքեր չպահեցին այս կարգապահությունը, նշանակում է որեւէ կապ չունեն այս շարժման հետ, ներդրված մարդիկ են, որոնք եկել են սադրելու եւ ձախողելու:
Դիմում եմ ոստիկանությունը, իրավապահներին՝ ապահովելու քաղաքացիների երթը, որոնք խաղաղ կերպով ընթանալու են նախանշված ճանապարհով: Մենք ընթանալու ենք դեպի Գրիգոր Լուսավորիչ փողոց, այնտեղից աջ թեքվելով դեպի Պռոշյան փողոց եւ մեր պահանջը եւ հրավերը ներկայացնելու խնդրո առարկա անձնավորությանը»,-ասաց նա: Նշենք, որ այսօրվա հանրահավաքում հայտարարվեց, որ շարժման վարչապետի թեկնածուն Բագրատ Սրբազանն է: Նա հայտարարեց, որ դիմել է Վեհափառ հայրապետին, որ սառեցնի իր 30-ամյա հոգեւոր ծառայությունը:

Вы знаете, я не скрывал, что у меня двойное гражданство и наш закон ограничивает нашу Конституцию, поэтому мы будем действовать согласно требованиям закона и всеми возможными способами в правовом поле. Об этом заявил сегодня, 26 мая, на митинге на площади Республики глава Тавушской епархии архиепископ Баграт Галстанян.
«Мы не допустим, чтобы глава правительства нашей страны, долгое время нарушавший Конституцию, не имеющий больше никаких полномочий, и члены «Гражданского договора», нарушившие и попиравшие законы и Конституцию, долгое время вдруг прикинутся защитниками Конституции, а мы станем теми, кто действует против Конституции. Мы никогда не позволим этому случиться.
Мы продолжим реализацию объявленной нами повестки, и это выигрышная повестка дня. Теперь мы пройдем шествием к назначенному нам месту, пройдем мирно, без провокаций и лишнего волнения. Те, кто не соблюдает эту дисциплину, означает, что они не имеют никакого отношения к этому движению, это внедренные люди, которые пришли, чтобы провоцировать.
Обращаюсь к сотрудникам полиции и правоохранительных органов обеспечить шествие граждан, которые мирно пройдут по установленному маршруту. Мы выйдем на улицу Григора Лусаворича, оттуда повернем направо на улицу Прошяна и предъявим наше требование и приглашение соответствующему лицу», - сказал он.