Ֆրանսիացի այն սենտորները, ովքեր ստորագրել են Սահմանադրական խորհուրդ ուղարկված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի դեմ  դիմումը, Թուրքիայի ազդեցության տակ են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Ռոն Ալպի տարածաշրջանային պատգամավոր Հիլդա Չոբոյանը:  Նրա խոսքով` այս դիմումը վկայում է Ֆրանսիայի ներքաղաքական կյանքի վրա Թուրքիայի ազդեցության մասին:
«Թուրքիայի դեսպանն անձամբ նամակով դիմել է օրինագծին դեմ քվեարկած բոլոր սենատորներին` կոչ անելով հավաքել անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ` Սահմանադրական խորհուրդ դիմելու համար»,-ասաց Չոբոյանը`ավելացնելով, որ այդ դիմումն անբնական է եւ թուրքական ազդեցության արդյունք: Սահմանադրական խորհուրդը մեկ ամիս ժամանակ ունի` եզրակացություն տալու համար:
Անդրադառնալով Սահմանադրական խորհրդի կողմից օրենքը հակասահմանադրական ճանաչելու հավանականությանը` Չոբոյանն ասաց. «Սահմանադրության շատ մասնագետներ են օրենքի վերաբերյալ իրենց կարծիքը հայտնել մամուլում` այն չի հակասում Հիմնական օրենքին: Սակայն քաղաքական որոշ նկատառումներ կարող են հանգեցնել խորհրդի կողմից օրենքի չեղյալ հայտարարմանը, առավել եւս, որ նրա անդամներից շատերը դեմ են  հանդես գալիս այս նախաձեռնությանը, այդ թվում` Սահմանադրական խորհրդի նախագահ Ժան Լուի Դեբրեն»:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն այսօր` հունվարի 31-ի առավոտյան, ընդունել է ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի դեմ հանդես եկող սենատորների դիմումը: Հավաքվել է 72 սենատորի ստորագրություն, թեեւ Սահմանադրական խորհուրդ դիմելու համար անհրաժեշտ էր ընդամենը 60 ստորագրություն:
Հիշեցնենք,  որ հունվարի 23-ին մոտ 8 ժամ տեւած լարված քննարկումներից հետո Ֆրանսիայի Սենատը  127 կողմ եւ 86 դեմ ձայներով ընդունեց այդ երկրի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Օրենքը ցեղասպանությունների մերժման դեպքում նախատեսում է տուգանք 45 հազար եվրո, եւ մեկ տարի ազատազրկում: Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիան օրենքով ճանաչել է երկու ցեղասպանություն՝ Հայոց ցեղասպանությունն ու Հոլոքոստը:

PARIS. – Those French senators, who signed the appeal against the bill that criminalizes the denial of the genocides—including the Armenian Genocide—which is sent to the French Constitutional Council, are influenced by Turkey, Rhône-Alpes regional MP Hilda Tchoboian told Armenian News-NEWS.am
In her words, this appeal bespeaks Turkey’s influence on France’s domestic politics. “The ambassador personally petitioned, with a letter, to all the senators who had voted against this bill, and called upon them to collect the number signatures needed to appeal to the Constitutional Council,” Tchoboian said, adding that this appeal is unnatural and a result of Turkish influence.
As per Hilda Tchoboian, “numerous experts of Constitution have expressed their views regarding the law, and said it does not run counter to the Basic law. But some political considerations may lead to the Council’s declaring of the law null and void, especially since many of its members, including the Constitutional Council President Jean-Louis Debré, are against this initiative.”
The French Constitutional Council accepted, on Tuesday, the  aforesaid appeal which was signed by 72 French senators.
To note, with a vote of 127 in favor and 86 against, France’s Senate passed on January 23 the bill that criminalizes the denial of the genocides which this country has formally recognized. And these are the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust. This bill sets a one-year prison sentence plus a 45-thousand-Euro fine for anyone who denies these genocides.