Շվեյցարիայի Ցյուրիխի կանտոնի դատախազությունը Թուրքիայի՝ Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշի դեմ հետաքննություն է սկսել։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ թուրք նախարարի դեմ դատական վարույթ է սկսվել այն բանից հետո, երբ նա Դավոսի տնտեսական համաժողովից վերադառնալու ժամանակ Ցյուրիխում հայտարարել է, թե Հայոց ցեղասպանություն չի եղել։
Թուրքական Anadolu գործակալության հետ զրույցում Ցյուրիխի դատախազ Քրիստին Բրաունշվեյգը հաստատել է, որ թուրք նախարարի դեմ հետաքննություն է սկսվել՝ շեշտելով, որ այն ընթանում է Շվեյցարիայի քրեական օրենսգրքի 261-րդ կետի հիման վրա։ Դատախազը նշել է, թե իրենք թեման լուրջ են համարել եւ ուսումնասիրում են, թե արդյոք թուրք նախարարը հերքե՞լ է Հայոց ցեղասպանությունը, թե՝ ոչ։
Նշենք, որ Էգեմեն Բաղըշը Ցյուրիխում ասել էր, թե ինքը Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեական հանցանք համարող երկրում էլ կարող է ասել, որ Հայոց ցեղասպանություն չի եղել։ «Ես այսօր Շվեյցարիայում հայտարարում եմ, որ 1915-ի իրադարձությունները ցեղասպանություն չեն: Թող գան ու ինձ ձերբակալեն։ Այդ օրենքները թղթի մի կտորից այն կողմ չեն անցնում»,-ասել էր Բաղըշը։

The Prosecutor’s Office of Switzerland’s Canton of Zurich launched an inquiry against Turkey’s Minister for EU Affairs, Egemen Bagis.
The proceedings were launched after when Bagis had stated in Zurich, and while returning from the World Economic Forum in Davos, that there was no Armenian Genocide, Hurriyet daily of Turkey informs.
And in an interview with Anadolu News Agency, Zurich’s Prosecutor Christine Braunschweig confirmed the launching of this investigation against the Turkish minister, and stressed that it is underway pursuant to the Swiss Criminal Code.
In Zurich, Egemen Bagis had said: “I declare in Switzerland today that the events of 1915 were not genocide. Let them come and arrest me. Those laws are nothing but a piece of paper.”