Ստամբուլի ծանր հանցագործությունենրի գծով 14-րդ դատարանի կողմից ավարտին է հասցվել Դինքի սպանության գործով վճռի հիմնավորված որոշումը, որը կհանձնվի Դինքի ընտանիքի փաստաբաններին:
Թուրքական Posta-ի փոխանցմամբ` դատարանի կողմից ստորագրված որոշումը կազմված է 216 էջից եւ ներառում է հունվարի 17-ին կայացված վճռի մանրամասն հիմնավորումները:
Նշենք, որ հունվարի 17-ին թուրքական դատարանը Դինքի սպանության գործում Յասին Հայալին մեղավոր ճանաչեց սպանությունը ծրագրավորելու եւ կազմակերպելու մեղադրանքով եւ դատապարտեց ցմահ ազատազրկման։ Սպանության ուղղորդողներից Էրհան Թունջելը Դինքի սպանության գործով անմեղ ճանաչվեց եւ դատապարտվեց 10 տարի 6 ամիս պատժաչափի՝ Mc Donald’s-ի պայթյունի համար։ Սակայն դատարանը նրան ազատ արձակման որոշում է կայացրել` հաշվի առնելով, որ նա այսքան ժամանակ գտնվել է կալանքի տակ: Համապատասխան գործընթացից հետո Էրհան Թունջելը ազատ է արձակվել:
Ստամբուլի դատախազությունն իր հերթին հայտարարել էր, թե դատարանի կողմից վճռի հմնավորումը ստանալուց հետո բողոքարկելու են դատարանի որոշումը:

ISTANBUL. – The Istanbul court has completed the text of its substantiated ruling on the murder case of Hrant Dink—the founder and former chief editor of Istanbul’s Agos Armenian bilingual weekly, who was gunned down in 2007 in front of his office building.
The verdict comprises 216 pages, and it presents the detailed grounds for the court ruling reached on January 17, Posta daily of Turkey informs.
On January 17, the Turkish court found Yasin Hayal guilty of planning and organizing Hrant Dink’s murder, and sentenced him to life in prison. Erhan Tuncel, on the other hand, was found not guilty of prompting Dink’s murder, and, instead, he was sentenced to 10 years and 6 months for an explosion in a McDonald’s restaurant. But taking into account that Tuncel was already incarcerated for that amount of time, the court ruled his release. The court also found the nineteen defendants not guilty of being members of a terrorist organization. In its turn, the Istanbul Prosecutor’s Office announced that upon receiving the grounds for the court verdict, it will appeal the ruling. And earlier, Hrant Dink’s actual killer, Ogun Samast, was sentenced to a total of 22 years and 10 months for Dink’s murder and for bearing illegal arms. But Samast was tried at a juvenile court, since he was a minor at the time of the murder.