Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը այսօր գումարում է եռօրյա նիստ, որի օրակարգում նաեւ Հարավային Կովկասին վերաբերող հարցեր են։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վերաբերյալ եվրոպացի օրենսդիրները պետք է մարտի 22-ին, քվեարկությամբ հավանություն տան հանձնարարական բնույթի երկու փաստաթղթերին, որոնք Եվրահանձնաժողովի կողմից կիրառվելու են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ ասոցացման համաձայնագրերի բանակցություններում, հաղորդում է «Ազատությունը»:
Հայաստանի մասով փաստաթղթի նախագիծը կազմել է լեհ օրենսդիր Տոմաշ Պյոտր Պորեմբան։ Դրանում ասվում է, որ հիմնվելով Եվրոպական հարեւանության Գործողությունների ծրագրի, Արեւելյան գործընկերության համատեղ հռչակագրի, Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված մի շարք այլ համաձայնագրերի վրա, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելու եւ օրենքի գերակայությունը ապահովելու մասին Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները, Եվրոպական միությունը Հայաստանի հետ քննարկում է Ասոցացման համաձայնագիրը։
«Ազատություն» ռադիոկայանի Բրյուսելում հավատարմագրված թղթակից Ռիկարդ Ջոզվիակի փոխանցմամբ, նախագծում կա երեք հիմնարար դրույթ։
Դրանցից մեկն այն է, որ Ասոցացման համաձայնագիրը վերաբերում է Հայաստանի ամբողջ տարածքին։ Սա որոշակի լրացուցիչ իմաստ է հաղորդում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում, քանի որ նույն ձեւակերպումը կա նաեւ Ադրբեջանին վերաբերող նախագծում։
«Սա է, թերեւս, վիճահարույց հանգամանքը։ Բացի այդ, փաստաթղթում ընդգծվում է գալիք խորհրդարանական ընտրությունները պատշաճ անցկացնելու անհրաժեշտությունը։ Դրանք պետք է լինեն ազատ եւ արդար», - ասել է Ռիկարդ Ջոզվիակը։
Նրա փոխանցմամբ, նախագծում կա նաեւ դրույթ, որի համաձայն` Եվրոպական միությունը ցանկանում է առավել ակտիվ դեր կատարել ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում եւ, մասնավորապես, աջակցել ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի աշխատանքին։
Հինգշաբթի օրը քվեարկվելիք նախագծում կա անդրադարձ Մեծամորի ատոմակայանին, որը, ըստ Եվրամիության, մտահոգության առիթ է։
«Հարկ է որոշել դրա աշխատանքը դադարեցնելու հստակ ժամկետը», - ասվում է նախագծում, որը հաստատվելուց հետո կիրառվելու է Հայաստանի հետ Ասոցացման պայմանագրի բանակցություններում։

Комиссия по иностранным делам Европейского парламента 20 марта начинает трехдневное заседание, в повестку которого входят также вопросы, касающиеся Южного Кавказа.
Европейские законодатели в ходе голосования 22 марта должны одобрить два документа рекомендательного характера по региону Южного Кавказа, которые будут применяться Еврокомиссией в переговорах с Арменией и Азербайджаном вокруг соглашения об ассоциации.
Проект документа, который касается Армении, составил польский законодатель Томаш Петр Пореба. В нем говорится, что, основываясь на Программе действий Европейского соседства, совместной декларации Восточного партнерства и ряде других подписанных между Арменией и ЕС соглашениях, а также учитывая взятые Арменией на себя обязательства по проведению демократических реформ и обеспечению верховенства закона, Европейский союз обсуждает с Арменией соглашение об ассоциировании.
Как передает аккредитованный в Брюсселе корреспондент Радио Свобода Рикард Йозвяк, в проекте есть три основных положения.
Одно из них это то, что соглашение об ассоциации относится ко всей территории Армении. Это придает определенный дополнительный смысл в контексте нагорно-карабахского конфликта, поскольку та же формулировка есть и в проекте, относящемся к Азербайджану.
«Это, пожалуй, спорное обстоятельство. Кроме того, в документе подчеркивается необходимость должного проведения предстоящих парламентских выборов. Они должны быть свободными и справедливыми», -  сказал Рикард Йозвяк.
По его словам, в проекте документа есть также положение, согласно которому Европейский союз хочет играть более активную роль в карабахском переговорном процессе, в частности, содействовать работе Минской группы ОБСЕ.
В проекте затрагивается также вопрос Мецаморской атомной электростанции, которая, согласно ЕС, является поводом для беспокойства.
«Следует определить четкие сроки прекращения ее эксплуатации», - говорится в проекте документа, который после утверждения будет применяться в переговорах с Арменией вокруг заключения соглашения об ассоциации.