Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը գնահատել է Կրթության եւ գիտության նախարարության 2011 թվականի գործունեությունը:
Գնահատականում, մասնավորապես, ասվում է.
«ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության գործունեության ոլորտում առկա թերություններն ու խնդիրները
• Նախարարությունը ժամանակին բավարար քայլեր չի ձեռնարկել հանրակրթական դպրոցների դասագրքերի մրցույթների կազմակերպման ու անցկացման իրավական հիմքերը հստակ սահմանելու ուղղությամբ:
• Հրատարակվող դասագրքերն անհրաժեշտ փորձաքննության չենթարկելու պատճառով, դրանցում, որոշ դեպքերում, առկա են եղել խմբագրական, ուղղագրական եւ տպագրական սխալներ, որի հետեւանքով խախտվել են աշակերտների պատշաճ կրթություն ստանալու իրավունքը:
• Թեեւ յուրաքանչյուր տարվա ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսվում են ֆինանսական միջոցներ ուսումնական հաստատությունները ջեռուցման համակարգով ապահովելու համար, այդուհանդերձ բազմաթիվ դպրոցներում չլուծված է մնացել ձմռան ամիսներին դասասենյակներն անհրաժեշտ ջերմաստիճանով ապահովելու խնդիրը, որի պատճառով իրենց առողջության մասին մտածող եւ դպրոց չհաճախող երեխաները հայտարարվել են անհարգելի պատճառով չներկայացած: Հատկապես այն դպրոցները (հիմնականում գյուղերում), որտեղ աշակերտների թիվը քիչ է (դպրոցները ֆինանսավորվում են աշակերտների թվաքանակից ելնելով), չեն ապահովվել անհրաժեշտ լաբորատոր սարքավորումներով եւ նյութերով: Գյուղերում գտնվող դպրոցները չեն ապահովվել սննդի մատուցման ծառայություններով:
• Թեեւ ուսումնական հաստատություններում կոռուպցիան բացառելու նպատակով նախարարության կողմից մշտապես իրականացվել են նպատակաուղղված միջոցառումներ, այնուամենայնիվ, դրանք բավարար չեն եղել կրթության ոլորտում կոռուպցիոն, ինչպես նաեւ դպրոցներում դրամահավաքության դեպքերը կանխելու եւ բացառելու համար:
• ԿԳՆ-ն նույն 7 հասարակական կազմակերպություններին է տրամադրել մոտ 365 միլիոն դրամ: Ընդհանուր գումարի մոտ 38%-ը տրամադրվել է միայն մեկ կազմակերպության՝ «Դասական երաժշտության աջակցություն» ՀԿ-ին, որի գործունեության ոլորտը հիմնականում վերաբերում է մշակութային խնդիրներին: Ըստ նախարարության` այդ կազմակերպությունները իրականացրել են հայտով նախատեսված կրթադաստիարակչական աշխատանքներ:
• Նախարարության կողմից թերի վերահսկողություն իրականացնելու հետեւանքով որոշ դեպքերում դպրոցների հաստիքացուցակներում ընդգրկվել են տնօրենների ազգականներ կամ ծանոթներ, որոնք ոչ միայն չեն դասավանդել, այլ նաեւ չեն հաճախել դպրոցներ, որի հետեւանքով պետական բյուջեից ծախսվել են ավելորդ գումարներ: Չնայած այս ամենի, 2011թ. ՀՀ կրթության պետական տեսչություն հասցեագրված դիմումներով  ստացված ահազանգերում դիմումատուները ընդամենը նշել են դրամահավաքության 12 դեպք, դրամաշորթության կամ կոռուպցիայի 11 դեպք, որոնց ուսումնասիրության ընթացքում հիմնականում որեւէ հաստատող արդյունք չի արձանագրվել:
• Ըստ մեր աղբյուրների ԲՈՒՀ-երում կասեցվել է հայցորդության ձեւակերպումը, թեեւ որեւէ իրավական ակտով այն չի դադարեցվել եւ ըստ նախարարության` այն գործում է եւ կարգավորված է համապատասխան իրավական ակտերով:
• Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից մինչեւ ուսումնառության ավարտը տարկետում տալու վերաբերյալ կառավարության որոշումների նախագծերը որպես պաշտպանության հարցերին վերաբերող իրավական ակտերի նախագծեր ըստ ՀՀ Նախագահի համապատասխան հրամանագրի Նախարարությունը նախքան կառավարություն ներկայացնելը  պետք է ներկայացներ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմ եւ Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմ` կարծիքի: Նշված ՀՀ կառավարության որոշումների նախագծերը չեն համաձայնեցվել Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի հետ, իսկ առանձին դեպքերում չեն ներկայացվել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմ:
• Համընդհանուր ներառական կրթություն ապահովելու դանդաղ ընթացքի հետեւանքով շարունակվել են խախտված մնալ մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների՝ հավասար պայմաններում կրթություն ստանալու իրավունքը:
• Հատկապես մարզերում Նախարարությունը անհրաժեշտ միջոցներ չի ձեռնարկել իր թեժ գծի առկայության մասին իրազեկման աշխատանքների կապակցությամբ (նախարարության «Թեժ գծով» ընդունվել է 138 ահազանգ, որից 114-ը` Երեւանի, 24-ը` մարզերի դպրոցների վերաբերյալ, քաղաքացիներից ստացված դիմումների, բողոքների, առաջարկությունների ընդհանուր քանակը եղել է 4632):
Արձանագրված դրական զարգացումները
• Ներառական դպրոցների ցանկն ավելացել է 15-ով` հանրապետությունում  կազմելով 81:
• Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների կրթության բարելավման նպատակով ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն Տավուշի մարզում սկսվել է համընդհանուր ներառական կրթության կազմակերպման փորձնական ծրագրի իրականացումը:
• Նախարարությունը իրականացրել է որոշ ծրագրեր` ուղղված որակյալ կրթության բարելավմանը. ուսուցիչների եւ տնօրենների վերապատրաստում, շենքերի վերանորոգում, գույքի թարմացում եւ այլն:
• 2011-2012 ուսումնական տարվանից հանրապետության դպրոցներում 2-րդ դասարանից  սկսած ուսումնական պլանով  ներդրվել է «Շախմատ» առարկան:
• Մշակվել եւ հաստատվել է «Առողջ ապրելակերպ» դասընթացը 10-11-րդ դասարանների համար:
• Հանրակրթական դպրոցների ավագ դասարանների «Հասարակագիտություն» առարկայում ներառվել է «Թրաֆիքինգ» թեման՚։

YEREVAN. – Armenian Ombudsman Karen Andreasyan has issued an evaluation of the Ministry of Education and Science activities for 2011.
The assessment is as follows:
• The Ministry failed to take measures in time to establish clear legal basis for organization of competition of textbooks for comprehensive schools.
• In the result of not submitting published textbooks to necessary examination, in some cases there were editorial, spelling and printing errors in them and as a result pupils’ right to proper education was violated.
• Though, each year the RA State Budget foresees financial means for assurance of heating system in  educational institutions, however the problem of heating provision during winter months in many schools remain unsolved, as a result of which absence of children, who are concerned about their health and do not attend classes, is considered as unexcused. In particular, the schools (mainly in villages), where number of pupils is few (schools are funded based on the number of pupils), are not provided with necessary laboratory equipments and materials.  Schools in villages were not provided with food delivery services.
• Though, the Ministry has constantly taken measures for elimination of corruption in educational institutions, however, they were not sufficient for prevention and elimination of cases of money collection in schools and corruption in the sphere of education.
• The Ministry of Education and Science provided about 365 million AMD to same 7 NGOs. The 38% of the whole amount was given to "Support to Classical Music" NGO, activities of which are mainly related to cultural issues. According to the Ministry, these organizations carried out educational work envisaged by the application.
• As a result of lack of control carried out by the Ministry, in some cases relatives and friends of school directors, who not only did not teach, but also did not attend schools were included in school staff lists, in the result of which extra money has been spent from the state budget. Despite of all these, in the applications addressed to the RA State Inspectorate of Education,   only 12 cases of money collecting and 11 cases of corruption have been reported during 2011; any confirming results in the course of examination of these cases were not registered.
• According to our sources Appliance Formulation has been terminated in Universities, though it has not been terminated by any legal act, and according to the Ministry it is operating and is regulated by appropriate legal acts.
• The Ministry should present to the Staff of the RA President  and National Security Council Staff for opinion (according to the RA President corresponding order) Government draft decisions on granting a delay from compulsory military service recruitment up to the end of education as draft legal acts concerning security issues. The mentioned Government draft decisions were not coordinated with National Security Council Staff and in some cases were not presented to the Staff of the RA President.
• In the result of the slow process of providing general inclusive education, the right of equal access to education of children with mental problems continued being violated.
• The Ministry failed to take appropriate measures especially in regions to raise awareness about its hotline (the Ministry’s “Hotline” received 138 calls, 114 of which relating to Yerevan, and 24- relating to regional schools;  total number of applications, complaints and recommendations received from citizens is 4632).
Positive Developments
• List of inclusive education schools has increased by 15, thus becoming 81 in total in the Republic.
• Implementation of the pilot program for organization of general inclusive education has been launched in Tavush region- according to the RA Government decision -with an aim of improving education of children with special educational needs.
• The Ministry carried out several programs addressing improvement of the quality of education; trainings for teachers and school directors, renovation of buildings, re-equipments, etc.
• “Chess” course was included in the 2nd grade schools’ curriculum beginning from 2011-2012 academic year.
• “Healthy Lifestyle” course for 10-11 grades has been developed and approved.
• “Trafficking” theme has been included in the “Social Sciences” subject for senior classes in comprehensive schools.