Սիրիական կառավարությանը տապալելու ընդդիմության փորձերը ձախողվեցին: Այդ մասին նշվում է Սիրիայի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ: Հայտարարության համաձայն` երկրում սկսվել է «պայքար հանուն կայունության»:
Ջիհադ Մաքդիսիի խոսքով` այդ պայքարի արդյունք կարող է դառնալ երկրի զարգացումը եւ բարեփոխումը, հաղորդում է «Սանան»:
Մաքդիսին նաեւ նշել է, որ կառավարական զորքերը դուրս կբերվեն սիրիական քաղաքներից, հենց որ կչեզոքացվեն ծայրահեղական խմբավորումները, որոնք խախտում են կայունությունը: Նրա խոսքով` բանակը քաղաքներում խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու նպատակով է տեղակայված: «Հենց որ տիրեն խաղաղությունն ու անվտանգությունը, բանակը դուրս կբերվի», - ասել է Մաքդիսին:
Բացի այդ, ԱԳՆ-ի ներկայացուցչի խոսքով` Սիրիան հավատարիմ է ՄԱԿ-ի եւ ԱՊԼ-ի հատուկ պատվիրակ Քոֆի Անանի հետ դրական համագործակցությանը, որն այդ արաբական երկրում ճգնաժամի կարգավորման ծրագիր է առաջարկել:

Попытки сирийской оппозиции свергнуть правительство провалились. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря министерства иностранных дел Сирии. Согласно заявлению, в стране началась «битва за стабильность».
По словам Джихада Макдиси, результатом этой битвы должно стать развитие и реформирование страны, передает Sana.
Макдиси также сказал, что правительственные войска выйдут из сирийских городов, как только будут ликвидированы экстремистские группировки, которые подрывают стабильность. По его словам, армия присутствует в городах для защиты мирных граждан. «Как только мир и безопасность возобладают, армия должна выйти», - сказал Макдиси.
Кроме того, по словам представителя МИД, Сирия привержена позитивному сотрудничеству со спецпосланником ООН и ЛАГ Кофи Аннаном, который предложил план по урегулированию кризиса в этой арабской стране.