Հնդկաստանը ածխածնով աշխարհի ամենամեծ աղտոտողներից վերջինն է, որը հայտարարել է զրոյական թիրախի մասին, ընդ որում Չինաստանն ասում է, որ նպատակին հասնելու է 2060 թվականին, մինչդեռ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն մտադիր են հասնել 2050 թվականին...
Ընդգծելով, որ «կլիմայի փոփոխության հետեւանքները կործանարար են», Մերկելն առաջարկել է ազգային նպատակները «ավելի խստորեն» չափել՝ դրանով իսկ ապահովելով «չափանիշը», որն անհրաժեշտ է Փարիզում դրված նպատակներին մինչեւ դարի կեսերը հասնելու համար...
«Լիբանանը Սաուդյան Արաբիային հրավիրում է երկխոսության՝ լուծելու բոլոր չլուծված խնդիրները, այլ ոչ միայն վերջին վեճը, որպեսզի ամեն անգամ նույն ճգնաժամը չկրկնվի», - AFP-ին հայտնել է արտգործնախարար Աբդուլլահ Բու Հաբիբը...
Գլազգոյում COP26 գագաթնաժողովի մասնակիցներին ուղղված գրավոր ուղերձում Սի Ցզինպինը հույս է հայտնել, որ «բոլոր կողմերը ավելի վճռական քայլեր կձեռնարկեն ՝ համատեղ լուծելու կլիմայի խնդիրը եւ պաշտպանելու մոլորակը՝ մեր ընդհանուր տունը»...
«Իրականում դա ամիսների հարց է, ոչ թե տարիների: Աշխատանքներ են տարվում արտադրական օբյեկտների ստեղծման եւ Ուկրաինայում «Բայրաքթարի» արտադրությունը սկսելու ուղղությամբ»,-ասել է Բոդնարը։

North Macedonian Prime Minister Zoran Zaev said Sunday that he is stepping down from his post and leaving the post of head of the ruling Social Democratic Union of Macedonia (SDU) party. The politician's statement was broadcast on the official SDSM Facebook page, TASS reported.
Zaev noted that he did not consider it necessary to hold early parliamentary elections, and said that he would continue to act as prime minister until the formation of a new cabinet.
His resignation statement came after summing up the results of the municipal elections in North Macedonia, in which the opposition achieved success.
The politician congratulated his opponents on the victory and said that he accepts responsibility for such a development of political events, including the results of the elections.