«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հարցին, թե ինչ վիճակ է «վերջին բաստիոնում»՝ Սահմանադրական դատարանում, ՍԴ մեր աղբյուրն ասաց` առավոտներն առայժմ խաղաղ են. «Իմ տպավորությամբ, դատավորներից ոչ մեկը հրաժարական տալու մտադրություն չունի, թե ինչեր կարող են անել իշխանությունները, մեզ համար դժվար է կռահել, քանզի այդ հարցում նրանց երեւակայությունը սահմաններ չունի` խիստ ստեղծագործ է, այնուհանդերձ, մերոնք հանգիստ նստած են տեղները, անվրդով հետեւում են իրենց շուրջ զարգացումներին»:
Արտաամուսնական «դոսյեների» մասով անհանգստություններ չունե՞ն։ «Ո՛չ… հայտնի անեկդոտն են միմյանց վրա պատմում, բոլոր դեպքերում հասկանալի է, կա մի նպատակ` մեկուսացնել Հրայր Թովմասյանին, որ մյուս դատավորների վրա կարողանան ազդեցություն բանեցնել։ Բայց իշխանությունները չեն հասկանում, որ նման քայլերից դատավորներն ավելի են համախմբվում։ Բոլոր դեպքերում` վաղ կենսաթոշակի գնալու օրենքի կիրառման ժամկետը դեռ չի ավարտվել, իրենք հույս ունեն, որ դատավորներից գոնե մի քանիսը «թոշակի կգնան», եւ իրենք կկարողանան քվորում ապահովել։ Բայց այս պահին գոնե նման տրամադրություններ ՍԴ-ում չկան, որովհետեւ հասկանում են, որ դա շատ առումներով ռիսկային է»:
Եթե իշխանությունների պլանն իրագործվի, Հրայր Թովմասյանին կփոխարինի Վահե Գրիգորյա՞նը։ «Չէ, կարծես փոշմանել են, հիմա Վլադիմիր Վարդանյանի մասին է խոսք գնում, դրա համար է վերջինս այդքան ակտիվացել։ Եթե իշխանություններին հաջողվի փոխել դատարանի կազմը, ապա ամենահավանականը նոր նշանակվելիք դատավորներից նախագահ ընտրելու տարբերակն է»: Ի դեպ, երեկ ՍԴ-ն նիստ է արել, որին կրկին Վահե Գրիգորյանը չի մասնակցել»:

YEREVAN. – Hraparak newspaper of Armenia writes: When asked about the situation in the "last bastion," the Constitutional Court [(CC)], our CC source said that the mornings were still peaceful. "To my impression, none of the judges intends to resign, (...) they follow developments around them."
There is one objective: to isolate [CC President] Hrayr Tovmasyan so that [the authorities] can influence the other judges. But the authorities do not realize that the judges are more consolidated by such steps. In any case, the deadline for the application of the early retirement law has not expired, they [the authorities] hope that at least some of the judges will "retire," and they [the authorities] will be able to secure a quorum. But at the moment there are no such sentiments in the CC because they understand that it is risky in many ways.
Will [CC judge] Vahe Grigoryan replace Hrayr Tovmasyan if the authorities' plan is implemented? “No, it looks like they [the authorities] have regretted it. Now it's about [Judge] Vladimir Vardanyan; that's why the latter has become so active. If the authorities manage to change the composition of the court, then the most likely option is to elect a [CC] president from the newly appointed judges."