«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ սպետեմբերի 5-ի դրությամբ ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտները եւ պետական տուրքերը կազմել են 893.3 մլրդ դրամ, որը կազմում է 2020 թվականի ինն ամսվա հաստատված ցուցանիշի 77.0 տոկոսը:
Միեւնույն ժամանակ մենք տեղեկացանք, որ սեպտեմբերի 5-ի դրությամբ ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտները եւ պետական տուրքերը 2019թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշին զիջել են 5.8 տոկոսով կամ շուրջ 54.8 մլրդ դրամով, իսկ 2018թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ գերազանցել 15.1 տոկոսով կամ 117.0 մլրդ դրամով։
Իսկ ի՞նչ է սա նշանակում. բնականաբար, նման պատկերի եւ իրավիճակի պատճառը կորոնավիրուսային համավարակն է, ե՛ւ աշխարհում, ե՛ւ Հայաստանում տիրող արտակարգ դրությունը: Հայաստանում տիրող տնտեսական իրավիճակին երեկ կառավարության նիստում անդրադարձել էր նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Մասնավորապես, նա հայտնեց, որ 2020 թվականի օգոստոս ամսին, 2019 թվականի օգոստոսի ամսվա համեմատությամբ, ՀԴՄ շրջանառությունը նվազել է ընդամենը 2.5 տոկոսով, այսինքն՝ առեւտուրը բոլոր տեղերում՝ խանութներում, ռեստորաններում, բոլոր առեւտրի օբյեկտներում, նվազել է 2.5 տոկոսով»:

Налоговые доходы госбюджета Армении и госпошлины, по состоянию на 5 сентября, составили 893,3 млрд. драмов, что составляет 77,0% от утвержденного показателя за девять месяцев 2020 года. Об этом пишет газета «Жоховурд», ссылаясь на собственные источники.
«Вместе с тем нам сообщили, что, по состоянию на 5 сентября, налоговые доходы госбюджета Армении и госпошлины уступили показателю того же периода 2019 года на на 5,8% или около 54,8 млрд. драмов, а также превысили показатель того же периода 2018 года на 15,1% или 117,0 млрд. драмов.
А что это означает? Естественно, причиной такой картины и ситуации является коронавирус. А к царящей в Армении экономической ситуации вчера обратился премьер-министр республики Никол Пашинян. Он, в частности, сообщил, что в августе 2020 года в сравнении с тем же месяцем 2019-го оборот ККА понизился всего на 2,5%. То есть торговля во всех местах - магазинах, ресторанах, торговых объектах - понизилась на 2,5%», - отмечает издание.