«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ զենքի առուվաճառքի բիզնեսով զբաղվող Դավիթ Գալստյանի՝ Պատրոն Դավոյի ազատ արձակումն ամենեւին պատահական չէր:
Նախ նշենք, որ Դավիթ Գալստյանը կալանքի տակ էր փետրվարի 2-ից եւ ազատ արձակվեց մայիսի 17-ին, նրան մեղադրանք է առաջադրվել Պաշտպանության նախարարությանը 1983-86 թվականների արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի արկերի փոխարեն 1977 թվականի չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի արկեր մատակարարելու համար, որը էապես զիջել է մարտավարական հատկանիշներով:
Եվ, ահա, մեր տեղեկություններով՝ այդ զենքի գնման պայմանագիրը եւ այն հանձնաժողովը, որը զբաղվել է գնման գործընթացի կազմակերպչական հարցերով, ստեղծված է եղել հենց Արտակ Դավթյանի՝ Զինված ուժերի շտաբի պետ եղած ժամանակ, եւ այդ է պատճառը, որ նա կալանքից ազատվեց այն ժամանակ, երբ վերջինս վերանշանակվեց:
Բանն այն է, որ եթե Պատրոն Դավոն կրկին կալանավորվեր, ապա նրա հետ միասին պետք է պատասխանատվության ենթարկվեր նաեւ Արտակ Դավթյանը, քանի որ այդ դեպքերը հենց իր պաշտոնավարման ժամանակ են եղել. նրանք համագործակցել են»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of Armenia writes: According to Zhoghovurd daily’s information, the release of David Galstyan—Patron Davo—, who is engaged in the arms trade business, was not accidental at all.
First, let us note that Davit Galstyan was under arrest since February 2 and was released on May 17. He has been charged with supplying to the Ministry of Defense another type of 1977 Czech-made artillery shells, which were considerably inferior in tactical features, instead of the 1983-86-production artillery shells of corresponding caliber.
And, according to our information, the contract for the purchase of that weapon and the commission that dealt with the organizational issues of the procurement process were created during Artak Davtyan's tenure as Chief of [General] Staff of the Armed Forces, and that is why he [Galstyan] was released from custody when the latter [Davtyan] was reappointed [to the aforesaid post].
The thing is that if Patron Davo were arrested again, Artak Davtyan would also have been held accountable along with him, as those incidents happened during his tenure; they collaborated.