«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Երեկ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համանուն խմբակցության երեկվա դռնփակ նիստում քննարկված հարցը կարճ ժամանակում դարձավ համացանցում ամենաշատ տարածված նորությունը. ՔՊ-ն որոշել է խորհրդարանական պաշտոններից զրկել ԱԺ դաշնակցական փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանին եւ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանին: Բայց մինչ այդ, ըստ «Ժողովուրդ» օրաթերթի լավատեղյակ աղբյուրների, ՔՊ-ի որոշումներ կայացնող հատվածը հարցը քննարկել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Վարչապետն ասել է, որ իր համար 50/50 է՝ կողմնակից է ե՛ւ ընդդիմադիրներին պաշտոններից ու մանդատներից զրկելու տարբերակին, ե՛ւ դեմ: Եւ, ահա, իշխանականները, ոգեւորված Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձից, երեկ շտապել են իմիտացիա ապահովել, թե հարցը իրենք են որոշել խմբակցությունում:
Իսկ իրականում իշխանությունները ընդդիմադիր մի քանի գործիչների վաղուց են վերցրել նշանառության տակ՝ Իշխան Սաղաթելյանը, որը Փաշինյանին հրապարակավ «արա»-ով է դիմել, Վահե Հակոբյանը, որը չի ներվում սյունյաց հայհոյանքների կազմակերպման համար եւ հայտարարել է, թե «Նիկոլը քաղաքական դիակ է», ու էլի մի քանիսը: Բայց կոնկրետ այս երկու պատգամավորների մասով Նիկոլ Փաշինյանը որոշում ունի նրանց զրկել պատգամավորական մանդատից` բացակայությունների հիմքով, թեեւ, մեր տեղեկություններով, ցուցակն այսքանով չի ավարտվում, եւ առաջիկայում այլ անուններ եւս կլսենք, որոնց պատրաստվում են մանդատից զրկել իշխանությունները. ցուցակը բաղկացած է 10 հոգուց»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of Armenia writes: The matter discussed at yesterday's closed-door session of the same name [National Assembly (NA)] faction of ruling Civil Contract [(CC)] party became the most disseminated news on the internet in a short time.
The CC has decided to deprive [opposition] Dashnaktsutyun [Party member] NA deputy chairman Ishkhan Saghatelyan, and chairman of the [NA] Standing Committee on Economic Affairs, chairman of the [opposition] Reviving Armenia party Vahe Hakobyan of their parliamentary posts.
But before that, according to well-informed sources of Zhoghovurd daily, the decision-making section of the CC discussed the matter with Nikol Pashinyan. The Prime Minister said that for him it is 50/50; he is both for and against the option of depriving the [aforesaid] opposition members of [their] positions and [parliamentary] mandates.
And here, the pro-government [MPs], inspired by Nikol Pashinyan's message, yesterday hurried to provide an imitation that they had decided the matter in the faction. But in reality, the authorities have long targeted several opposition figures: Ishkhan Saghatelyan, who publicly addressed Pashinyan with "damn you;" Vahe Hakobyan, who is not being forgiven for organizing the swearing [at Pashinyan] in Syunik [Province] and stated that "Nikol is a political corpse," and a few more.
But specifically regarding these two MPs, Nikol Pashinyan has decided to deprive them of their parliamentary mandate on the grounds of absences [from the NA], albeit, according to our information, the [respective] list does not end with this, and in the near future we will hear other names whom the authorities are going to deprive [them] of their [parliamentary] mandate; the list consists of 10 people.