Եղանակային պայմաններով պայմանավորված Լարսը փակ էր, հիմա բացվել է, արդեն մատակարարումներ կան, ենթադրում եմ, որ մի քանի օրից կսկսի գազի գինը իջնել։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 30–ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում հեղուկ գազի դեֆիցվիտին և գների կտրուկ բարձրացմանը։
«Հայաստանում հեղուկ գազ մատակարարում են 100-ից ավել տնտեսվարող սուբյեկտներ, որևէ մեկը չի գերազանցում նույնիսկ 10% շեմը, այսինքն դաշտը խիստ մրցակցային է, և տեսականորեն որևէ մեկը չի կարող գեշխող դիրքը չարաշահել։ Ընդ որում, օրենքով արգելված է 10%–ից ցածր բաժին ունեցող որևէ տնտեսվարողի նկատմամբ որևէ պրոցես գեներացնել ամբողջ աշխարհում։
Եթե դաշտը խիստ մրցակցային է և բոլոր տնտեսվարողները կարող են իրար հետ մրցակցել, այսինքն չկա խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտ, որ կարող է արհեստական դիֆիցիտ ստեղծել, խնդիր ստեղծել, նշանակում է մրցակցության հարցերով զբաղվող որևէ կառույց չի կարող միջամտել»,–ասաց նա։
Հանձնաժողովի նախագահը նաև հավելեց, որ հիմա իրենք մանրամասն ուսումնասիրում են շուկան. «Ռուսաստանի Դաշնությունից էր մատակարարվում գազը և չէր եկել, քիչ էր, դրա համար այն մարդիկ, ովքեր ունեին քիչ քանակի գազ, իրենց գազի գինը բարձրացրել էին։
Պատկերացրեք, ասենք 10 հազար հոգի ինչ-որ գործով են զբաղվում, դա տեսականորեն նշանակում է, որ չեն կարող իրար հետ պայմանավորվել, որ ասենք՝ հակամրցակցային համաձայնություն է։ Չի կարող 7, 8, 9 տոկոս բաժին ունեցողը արհեստական գին թելադրել,–ասաց նա։

Ларс был закрыт из-за погодных условий, сейчас он открыт, уже имеем поставки, предполагаю, что через несколько дней цена на газ начнет падать. Об этом заявил в беседе с журналистами 30 апреля председатель Комиссии по защите конкуренции и интересов потребителей Армении Гегам Геворкян, коснувшись вопроса дефицита сжиженного газа и резкого роста цен в последнее время.
«В Армении поставками сжиженного газа занимаются свыше 100 хозяйствующих субъектов, ни один из них не превышает порог даже в 10%, то есть поле является крайне конкурентным, и теоретически никто не может злоупотреблять доминирующим положением. Причем законом запрещено генерировать какой-либо процесс в отношении любого хозяйствующего субъекта, имеющего долю менее 10% во всем мире.
Если поле крайне конкурентное и все хозяйствующие субъекты могут конкурировать друг с другом, то есть нет крупного хозяйствующего субъекта, который может создать искусственный дефицит, проблему, значит ни одна структура, занимающаяся вопросами конкуренции, не может вмешаться», - заявил Геворкян.
Он также добавил, что сейчас они детально изучают рынок. «Газ поставлялся из Российской Федерации, но его было мало, поэтому лица, у которых было небольшое количество газа, подняли цену на свой газ», - отметил глава комиссии.
Напомним, что в Армении в последние дни цены на сжиженный газ резко поднялись, достигнув отметки в 260-300 драмов.