2022 թվականին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 1-ին գագաթնաժողովի շրջանակում, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ, կազմակերպվել էր քառակողմ հանդիպում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ, և հենց այնտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ես ընդունեցինք որոշում, որը փոխեց խաղի ընթացքը։ Այդ մասին մայիսի 4-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ժամանակ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Նա հավելել է, որ այդ համաձայնությունը ստեղծեց իրական հնարավորություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար, ուրվագծեց ապագա խաղաղության ճարտարապետությունը և հանգեցրեց 2025 թվականի օգոստոսյան Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովին։ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այդ ժամանակ Սպիտակ տանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ և մասնակցությամբ, ինքը և Ադրբեջանի նախագահը ստորագրել են խաղաղության հռչակագիրը։
«Միացյալ Նահանգների նախագահը նույնպես ստորագրել է այն՝ որպես վկա։ Երեք առաջնորդների ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները նախաստորագրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին պայմանագիրը։ Այժմ մենք գտնվում ենք մի ճանապարհի վրա, որը կհանգեցնի շատ կարևոր նախագծի՝ TRIPP-ի իրականացմանը։ Այն կնպաստի խաղաղությանը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, Արևելքից Արևմուտք և Հարավից Հյուսիս նոր միջազգային երթուղիների ստեղծման միջոցով՝ հսկայական ներդրում ունենալով մատակարարումների միջազգային շղթաների կայունության մեջ», - եզրափակել է Հայաստանի վարչապետը։

В рамках 1-го саммита Европейского политического сообщества, состоявшегося в Праге в 2022 году, по инициативе президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля была организована четырехсторонняя встреча с участием премьер-министра Армении и президента Азербайджана, и именно там президент Азербайджана Ильхам Алиев и я приняли решение, изменившее ход игры. Об этом во время пленарного заседания 8-го саммита Европейского политического сообщества 4 мая заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, тогда Армения и Азербайджан признали территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Он добавил, что это соглашение создало реальную возможность для достижения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, очертило архитектуру будущего мира и привело к августовскому Вашингтонскому мирному саммиту 2025 года. Пашинян напомнил, что тогда в Белом доме при поддержке и участии президента США Дональда Трампа президент Азербайджана и он подписали мирную декларацию.
«Президент Соединенных Штатов также подписал ее в качестве свидетеля. В присутствии трех лидеров министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали договор об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном. Сейчас мы находимся на пути, который приведет к реализации очень важного проекта – TRIPP. Он будет способствовать миру посредством разблокирования региональных коммуникаций, создания новых международных маршрутов с Востока на Запад и с Юга на Север, внося огромный вклад в устойчивость международных цепочек поставок», - заключил премьер-министр Армении.