2022 թվականին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 1-ին գագաթնաժողովի շրջանակում, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ, կազմակերպվել էր քառակողմ հանդիպում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ, և հենց այնտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ես ընդունեցինք որոշում, որը փոխեց խաղի ընթացքը։ Այդ մասին մայիսի 4-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ժամանակ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Նա հավելել է, որ այդ համաձայնությունը ստեղծեց իրական հնարավորություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման համար, ուրվագծեց ապագա խաղաղության ճարտարապետությունը և հանգեցրեց 2025 թվականի օգոստոսյան Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովին։ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այդ ժամանակ Սպիտակ տանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ և մասնակցությամբ, ինքը և Ադրբեջանի նախագահը ստորագրել են խաղաղության հռչակագիրը։
«Միացյալ Նահանգների նախագահը նույնպես ստորագրել է այն՝ որպես վկա։ Երեք առաջնորդների ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները նախաստորագրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին պայմանագիրը։ Այժմ մենք գտնվում ենք մի ճանապարհի վրա, որը կհանգեցնի շատ կարևոր նախագծի՝ TRIPP-ի իրականացմանը։ Այն կնպաստի խաղաղությանը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, Արևելքից Արևմուտք և Հարավից Հյուսիս նոր միջազգային երթուղիների ստեղծման միջոցով՝ հսկայական ներդրում ունենալով մատակարարումների միջազգային շղթաների կայունության մեջ», - եզրափակել է Հայաստանի վարչապետը։

At the 1st European Political Community Summit held in Prague in 2022, a four-way meeting was organized at the initiative of French President Emmanuel Macron and European Council President Charles Michel, bringing together the Armenian Prime Minister and the President of Azerbaijan, and it was there that President of Azerbaijan Ilham Aliyev and I made a game-changing decision. This was stated by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on May 4 during the plenary session of the 8th European Political Community Summit.
According to him, Armenia and Azerbaijan at that time mutually recognized each other's territorial integrity and sovereignty based on the 1991 Alma-Ata Declaration. He added that this agreement created a real opportunity for reaching a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, outlined the architecture of a future peace, and led to the August 2025 Washington Peace Summit. Pashinyan recalled that at the White House, with the support and participation of US President Donald Trump, the President of Azerbaijan and he signed a peace declaration.
"The President of the United States also signed it as a witness. In the presence of three leaders, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the treaty on the establishment of peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan. We are now on a path that will lead to the realization of a very important project — TRIPP. It will promote peace through the unblocking of regional communications, the creation of new international routes from East to West and from South to North, making an enormous contribution to the resilience of international supply chains," the Armenian Prime Minister concluded.